Wtorek, 2 marca 2021

imieniny: Heleny, Henryka, Halszki

RSS

Jak w dobie pandemii wypożyczyć książkę?

09.11.2020 11:39 | 0 komentarzy | d

Raciborska biblioteka zgodnie z decyzją rządu jest zamknięta do 29 listopada. Co z realizacją zamówień, usługą „książka na telefon” i zaplanowanymi wydarzeniami kulturalnymi? Przedstawiamy mini przewodnik po najważniejszych zasadach nowego funkcjonowania biblioteki.

Jak w dobie pandemii wypożyczyć książkę?
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ryszarda Kincla w Raciborzu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W dniach 7-29 listopada wszystkie instytucje kultury, w tym biblioteki publiczne, są zamknięte dla użytkowników. Czytelnicy raciborskiej biblioteki nie muszą jednak obawiać się kar - terminy zwrotu wszystkich zbiorów przypadające na okres zamknięcia zostały przesunięte do 30 listopada.

Wychodząc naprzeciw potrzebom czytelników i zgodnie z rekomendacją Biblioteki Narodowej, oddziały i filie raciborskiej biblioteki zdecydowały się również udostępniać zbiory na zewnątrz budynków, według schematu:

  • czytelnik zamawia zbiory przez katalog on-line (http://katalog.biblrac.pl/Opac5/), telefonicznie lub e-mailowo (lista kontaktów: https://www.biblrac.pl/pl/site/index/6-kontakt/11-oddzialy-i-filie.html). Zamówienia telefoniczne będą przyjmowane od poniedziałku do piątku w godzinach otwarcia
  • bibliotekarz po skompletowaniu zamówienia czytelnika umawia z nim termin odbioru na konkretną godzinę
  • o omówionej godzinie bibliotekarz, przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności, przekazuje paczkę czytelnikowi przed wejściem do biblioteki
  • czytelnik, który odbiera przygotowane zamówienie, może również dokonać zwrotu wypożyczonych wcześniej zbiorów (UWAGA. Biblioteka nie przyjmuje samych zbiorów)

W podobnym reżimie sanitarnym realizowana jest również usługa „Książka na telefon”, w ramach której książki są dostarczane do domów czytelników nieodpłatnie przez pracowników Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu po wcześniejszym telefonicznym ustaleniu dogodnego terminu. Więcej TUTAJ.

A co z zaplanowanymi wydarzeniami kulturalnymi? Raciborska biblioteka nie zostawia w tych trudnych czasach swoich czytelników i zaprasza do udziału w spotkaniach online. W listopadzie na platformie Clickmeeting zaplanowano m.in. spotkania z Justyną Bednarek, Krystyną Mirek, Jolantą Reich-Klose i Anną Mularczyk-Meyer. Harmonogram dostępny TUTAJ.

- Pragniemy przy okazji zapewnić o najwyższych standardach sanitarnych stosowanych w naszych placówkach. Książki przechodzą kilkudniową kwarantannę, pomieszczenia są na bieżąco dezynfekowane, a pracownicy zaopatrzeni są w maseczki i przyłbice oraz jednorazowe rękawiczki - podkreśla Małgorzata Szczygielska, dyrektor MiPBP.

źródło: MiPBP Racibórz Ludzie:

Małgorzata  Szczygielska

Małgorzata Szczygielska

Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu.