Czwartek, 17 czerwca 2021

imieniny: Laury, Alberta, Marcjana

RSS

Zmarła Maria Wierczek - ceniona lekarka z gminy Krzyżanowice

03.11.2020 19:23 | 1 komentarz | mad

Mieszkańcy gminy Krzyżanowice śp. Marię Wierczek zapamiętają jako osobę, która zawsze służyła radą i pomocą. Przez większość swojego życia zawodowego pracowała w ośrodku zdrowia w Chałupkach, jako pediatra i lekarz rodzinny. Choć początkowo była związana ze szpitalem w Raciborzu. Zmarła w wieku 73 lat.

Zmarła Maria Wierczek - ceniona lekarka z gminy Krzyżanowice
śp. Maria Wierczek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pani Maria urodziła się 15 lutego 1947 roku w Zubrzycy Górnej (województwo małopolskie, powiat nowotarski). Do liceum ogólnokształcącego uczęszczała do sąsiedniej Jabłonki. Później rozpoczęła studia na Akademii Medycznej we Wrocławiu na wydziale lekarskim, które ukończyła z wyróżnieniem. Pani Maria, będąc pilną uczennicą, pobierała stypendium, które fundował raciborski szpital (wówczas mieścił się przy ulicy Bema), w zamian za podjęcie później pracy w tym miejscu. Tak trafiła do Raciborza. Pracę na oddziale dziecięcym rozpoczęła 6 września 1971 roku. Od 21 grudnia 1972 roku zaczęła pracować również na część etatu w Chałupkach, w tamtejszym ośrodku zdrowia. Tak pracowała do początku lat 90., bo wówczas rozstała się z raciborskim szpitalem, pracując już tylko w Chałupkach. Wypełniała swoją misję do ostatnich dni życia, kiedy przed kilkunastoma dniami zachorowała. Zmarła 2 listopada 2020 roku.

Śp. Maria Wierczek związała się z Roszkowem w gminie Krzyżanowice, gdzie po studiach zamieszkała razem z pochodzącym z Jabłonki mężem Karolem. Pan Karol także zawodowo poszedł w kierunku medycyny, wykształcając się na lekarza weterynarii (ukończył Akademię Rolniczą we Wrocławiu, wydział weterynaryjny). Pani Maria miała dwójkę dzieci: córkę Barbarę (pracującą w szpitalu w Zakopanem, jako lekarz radiolog) oraz syna Tomasza (lekarz stomatolog, prowadzący swoją praktykę w Tworkowie i Raciborzu).

Msza pogrzebowa oraz pochówek odbędą się w sobotę 7 listopada w Jabłonce. Dzień wcześniej śp. Maria Wierczek zostanie pożegnana w Roszkowie, w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Mszę zaplanowano na godzinę 13.00.