Niedziela, 20 czerwca 2021

imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny

RSS

Wykluczenie cyfrowe raciborzan. Czy w XXI wieku centrum nie ma internetu?

03.11.2020 15:22 | 0 komentarzy | ma.w

Informacje, jakimi dysponuje radny miejski Jarosław Łęski, wskazują, że w centrum Raciborza wciąż są adresy bez dostępu do internetu szerokopasmowego. Dopinguje prezydenta do starań o dotowane inwestycje w sieć szerokopasmową.

Wykluczenie cyfrowe raciborzan. Czy w XXI wieku centrum nie ma internetu?
Radny miejski Jarosław Łęski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Radnemu chodzi o budynki należące do Miasta Racibórz. Uważa, że dochodzi do dysproporcji rozwoju między różnymi częściami Raciborza, bo w osiedlach „Nowoczesnej” czy budynkach wspólnot mieszkaniowych, sytuacja z dostępem do szybkiego internetu nie jest takim problemem jak w miejskich kamienicach.

Problem z dostępem do sieci pojawia się zwłaszcza z funkcjonowaniem nauki zdalnej w szkołach. Radny Łęski wskazuje, że internet z telefonu tu nie wystarcza. Potrzebna jest transmisja obrazu, dźwięku i dużej liczby danych. Limity transferu wyczerpują się, a możliwość zawarcia umowy na usługę stałego łącza bywa problematyczna.

Radny spytał w urzędzie o możliwości dostępu do stałego łącza szerokopasmowego w gminnych zasobach mieszkaniowych oraz możliwości rozwoju internetu szerokopasmowego na terenie miasta.

Co odpowiedział radnemu prezydent miasta Dariusz Polowy?

W oparciu o informacje przekazane przez Dyrektora Miejskiego Zarządu Budynków, spośród 162 budynków zarządzanych przez Miejski Zarząd Budynków w Raciborzu, 7 budynków jest wyłączonych z eksploatacji. 
Z pozostałych 155 budynków, 138 budynków posiada sieć jednego z czterech operatorów, tj. Vectry, Netii, Orange, ostrogNET. 

MZB nie ma wiedzy dotyczącej parametrów technicznych sieci.

Dla poszerzenia wiedzy na ten temat publikujemy, jako głos w sprawie, stanowisko firmy ostrogNET, udostępnione nam przez Jarosława Wałęgę.

W nawiązaniu do interpelacji radnego.

Sieć ostrogNET, jako lokalny operator telekomunikacyjny, stale rozbudowuje swoją sieć światłowodową w powiecie raciborskim. Do tej pory z szerokopasmowego dostępu do sieci Internet, w większości mogli skorzystać mieszkańcu domków jednorodzinnych. Na tym terenie łatwiej było nam budować sieci dla mieszkańców, nie było tam też "kablówki" i zapotrzebowanie na usługi do tej pory jest bardzo duże.

Naszym zdaniem, miastu trudno będzie uzyskać dotację, ponieważ wspomniane przez Radnego "rozporządzeniem Ministra Cyfryzacji ws. szczegółowych warunków udzielania wsparcia ze środków Funduszu Szerokopasmowego", zakłada wsparcie na projekty dla "świadczenia usług dostępu do Internetu o gwarantowanej przepustowości co najmniej 30 Mb/s". Budynki, gdzie znajduje się np. sieć Vectry, gwarantuje już taką prędkość, a to wyklucza automatycznie budynek.
Mało jest obecnie budynków, gdzie nie ma już wspomnianej "kablówki". Większość budynków ze starą instalacją miedzianą już okablowaliśmy lub jesteśmy w trakcie załatwiania uzgodnień. Jako lokalny dostawca usług telekomunikacyjnych, chcemy docelowo okablować większość budynków w Raciborzu, aby mieszkańcy mogli skorzystać z naszych usług, inwestując przy tym własne środki, ponieważ dotacji nie otrzymamy, podobnie jak miasto Racibórz.

Od roku ponownie zaczęliśmy rozbudowywać sieć światłowodową w budynkach wielorodzinnych w mieście Racibórz. Współpracujemy ze wszystkimi zarządcami wspólnot mieszkaniowych, MZB, jak również SM Nowoczesna. W tym roku łącznie okablujemy ponad 100 klatek, zapewniając dostęp do sieci dla ponad tysiąca mieszkań. Łącznie na terenie Raciborza, Kuźni Raciborskiej i okolicznych miejscowości z naszych usług w budynkach wielorodzinnych może korzystać już kilka tysięcy rodzin.

Zdajemy sobie sprawę, że jest to dopiero początek, jednak w 2021 roku chcemy zwielokrotnić te liczby, inwestując w dużej mierze w budynki wielorodzinne. Cały plan zakłada inwestycję na okres do 2022/2023 roku.

Prosimy zainteresowane wspólnoty mieszkaniowe, które wyrażą chęć na wykonanie instalacji sieci światłowodowej, o kontakt na adres biuro@ostrog.net

Odpowiemy na wszystkie Państwa zapytania. Koszt inwestycji pokrywa w 100% nasza spółka. Wykonujemy instalacje podtynkowe lub natynkowe, w zależności od warunków technicznych przedstawionych przez wspólnotę mieszkaniową.

Wykaz budynków, w których instalacja jest już wykonana znajduje się na stronie https://ostrog.net/zasiegsieci/"Budynki wielorodzinne"

ostrogNET