Niedziela, 16 maja 2021

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Oddaj osocze i pomóż chorym

29.10.2020 10:07 | 0 komentarzy | acz

Chorowałeś na COVID-19 i wyzdrowiałeś? A może przeszedłeś zakażenie koronawirusem bezobjawowo? Twoje osocze, zawierające cenne przeciwciała, może pomóc wyzdrowieć innym – z takim apelem zwracają się do nas przedstawiciele służb medycznych.

Oddaj osocze i pomóż chorym
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kim są ozdrowieńcy? Są to osoby, które:

- zostały uznane za zdrowe po przechorowaniu COVID-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od wyniku powtarzalnie ujemnego testu NAT (wymaz z nosogardzieli);

- są po zakażeniu SARS-CoV-2 i minął u nich okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo zakończenia izolacji;

- osoby, u których stwierdzono przeciwciała anty-SARS-CoV-2, które nigdy nie miały objawów COVID-19 i u których minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał.

Krew ozdrowieńców podawana jest osobom, które ciężko przechodzą chorobę wywołaną COVID-19. Ale nie tylko one potrzebują pomocy – na krew czekają ofiary wypadków czy chorzy przechodzący skomplikowane operacje w szpitalu. Potrzebne są wszystkie grupy krwi, jednak najbardziej krew grupy 0 RhD – (ujemne), gdyż w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być ona przetoczona każdemu biorcy.

Na stronie raciborskiego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zamieszczane są informacje dotyczące bieżącego stanu zapasów krwi i jej składników. Krew można oddać w godzinach 7:00-14:00 w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu, mieszczącym się przy ul. Sienkiewicza 3A oraz w godzinach 7:00-14:30 w terenowych oddziałach w Rybniku przy ul. Rudzkiej 15, w Jastrzębiu-Zdroju przy ul. Krasickiego 21 i w Wodzisławiu Śląskim przy ul. Radlińskiej 68.

Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Stan zdrowia krwiodawcy powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom zdrowotnym, aby pobranie krwi nie wywołało ewentualnych ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy. W związku z epidemią zakażeń wirusem COVID-19 osoby, które przebywały poza granicami Polski oraz osoby z objawami takimi jak podwyższona temperatura ciała, kaszel, katar uprasza się o wstrzymanie się z oddawaniem krwi i jej składników.

Przypominamy, że oddawanie krwi jest bezpiecznym procesem. Na wszystkich etapach oddawania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym, nie grozi zakażeniem czynnikami chorobotwórczymi . Oddawanie krwi nie szkodzi również zdrowiu, a może uratować ludzkie życie.