Czwartek, 22 kwietnia 2021

imieniny: Leona, Kai, Heliodora

RSS

Jak działała „nieszczęsna koalicja”. Szukalska ujawniła kulisy władzy

29.10.2020 09:27 | 18 komentarzy | ma.w

"Uwłaczającym i urągającym urzędowi prezydenta" nazwała Anna Szukalska styl, w jakim Dariusz Polowy rozstał się ze swoim zastępcą, odwołując go 21 października. Swoimi uwagami podzieliła się z radnymi na środowej sesji.

Jak działała „nieszczęsna koalicja”. Szukalska ujawniła kulisy władzy
Anna Szukalska powiedziała na sesji, że D. Polowemu zabrakło odwagi i klasy przy odwołaniu zastępcy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Szukalska wskazała, że między radnymi Polowego i Fity nigdy nie było konkretnej umowy koalicyjnej, a sama koalicja „była nieszczęsna”. - Ustalenia były tylko ustne, koalicja opierała się na wyobrażeniach. Dariusz Polowy z Dawidem Wacławczykiem wyszli z założenia, że Michał Fita jest zakładnikiem umowy koalicyjnej, a jego radni muszą być ślepo posłuszni - mówiła na sesji A. Szukalska.

Przypomniała wakacyjną sesję, gdzie D. Polowy nie uzyskał wotum zaufania. - Już przed sesją prezydent wiedział, że nie uzyska naszych głosów. Po tej sesji - 31 lipca oznajmił na konferencji prasowej, że koalicja trwa, jest ku temu wola i potencjał i zapewniał o dalszej współpracy. Tymczasem w tym samym dniu zaprosił nas na spotkanie i postawił 2 warunki dla kontynuowania koalicji. Anna Szukalska ma zrezygnować z szefostwa w komisji rewizyjnej, a nasz klub ma zagłosować za odwołaniem Piotra Klimy z funkcji przewodniczącego komisji gospodarki. Czy można współpracować z takimi osobami? - kontynuowała radna z klubu Niezależnych Fity.

Szukalska stwierdziła, że na rezygnację z funkcji szefa komisji się zgodziła, ale jej koledzy z klubu sprzeciwili. Uznali, że koalicjant nie będzie im stawiał żadnych warunków i że potraktował ich niepoważnie. Co do losów Piotra Klimy to uznali sprawę za wewnętrzną w gronie klubu prezydenckiego. - Choć nie podobało nam się potraktowanie pana Piotra przez kolegów z klubu - zaznaczyła A. Szukalska.

Według niej D. Polowemu zabrakło odwagi i klasy przy odwołaniu swego zastępcy, a użył do tego „steku pozornych, nieuczciwych argumentów wymierzonych w Fitę”.

Nigdy nie chciała być "wice" u Polowego

Szukalska odniosła się do także do „publicznych pomówień autorstwa Anny i Dawida Wacławczyków” pod jej adresem. Podała, że nigdy nie chciała być zastępcą prezydenta Polowego, choć przyznała, że była taka propozycja. Wyjawiła, że blokowała projekt uchwały o likwidacji SP15, że to prawda, że były takowe plany w magistracie.

- Prezydent Polowy komunikował się z rodzicami i kadrą szkoły w niedopuszczalny sposób, bez merytorycznej argumentacji. Było mi za niego wstyd - mówiła na sesji Szukalska.

Podkreśliła, że blokowała też w koalicji podwyżkę diet dla wiceprzewodniczących komisji, za co „źli byli na nią państwo Wacławczykowie”.

Krytykowała również płatne zlecenie z urzędu miasta dla Dawida Wacławczyka o wartości 24 600 zł, który sporządził projekt produktu turystycznego, jakim miałoby być połączenie Zamku Piastowskiego z raciborskim Muzeum.

Radna ma prawo oceniać

Prezydent Polowy w odpowiedzi na wystąpienie Szukalskiej odparł, że to jej ocena, a radna ma do tego prawo. - Brak klasy? Ci, co oglądają przekaz z sesji ocenią kto taką klasą dysponuje - oznajmił.

W kwestii zlecenia dla D. Wacławczyka stwierdził, że był to element wstępnego współdziałania Powiatu i Miasta, a projekt zamówiono u Wacławczyka - wykładowcy akademickiego, uchodzącego za uznany autorytet w tej branży w Raciborzu.

Ludzie:

Anna Szukalska

Anna Szukalska

Radna Miasta Racibórz, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Michał Fita

Michał Fita

Były wiceprezydent Raciborza