Niedziela, 11 kwietnia 2021

imieniny: Filipa, Leona, Jaromira

RSS

Starostwo udzieli wsparcia Sanepidowi

29.10.2020 08:55 | 1 komentarz | art

Starosta Leszek Bizoń zdecydował o wsparciu działań Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wodzisławiu Śląskim. Od listopada kilku urzędników wodzisławskiego starostwa będzie pomagać sanepidowi w realizacji zadań tej instytucji. Właśnie zawarto porozumienie w tej sprawie.

Starostwo udzieli wsparcia Sanepidowi
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wodzisławiu. Śl. Fot. Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak informuje Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl., mając na uwadze konieczność zwiększenia zdolności Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wodzisławiu Śląskim do realizacji zadań związanych z walką z COVID-19 na terenie powiatu wodzisławskiego, kierownictwo Starostwa postanowiło wydzielić do dyspozycji Sanepidu pracowników urzędu, którzy będą realizowali niektóre czynności stacji sanitarno-epidemiologicznej. Mowa m.in. o przeprowadzaniu telefonicznych wywiadów epidemiologicznych (ustalenie kontaktów osoby z pozytywnym wynikiem badania w kierunku wirusa SARS- CoV-2), wpisywaniu niezbędnych danych do formularzy i bazy danych EWP 3.0, a także informowaniu mieszkańców o obowiązku odbycia kwarantanny. Urzędnicy będą też odpowiadać na pytania mieszkańców kontaktującym się z sanepidem.

Czynności te pracownicy starostwa będą wykonywać w swoim miejscu pracy w urzędzie. Zanim to jednak nastąpi, zostaną oni przeszkoleni przez Sanepid. Stacja będzie też udzielać im bieżącego instruktażu. Porozumienie o współpracy zawarto na 3 miesiące.

- Wsparcie samorządów dla stacji sanitarno-epidemiologicznych nie jest rzeczą prostą w świetle obowiązujących przepisów, lecz idąc w ślady niektórych innych powiatów w kraju, starosta Leszek Bizoń uznał istniejącą sytuację za stan wyższej konieczności i postanowił pomóc Sanepidowi w realizacji jego zadań. Przypomnijmy, że z podobną inicjatywą włodarze powiatu wyszli również wiosną, lecz wówczas PPIS nie otrzymał zgody swoich przełożonych na korzystanie ze wsparcia powiatu - wyjaśnia Wojciech RaczkowskiKierownik Biura Komunikacji Społecznej i Informacji Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl.

Od ponad dwóch tygodni zaczęło znów przybywać aktywnych zakażonych na terenie powiatu wodzisławskiego - liczba ta wzrosła z kilku przypadków do kilkudziesięciu na dzień. W efekcie 28 października Sanepid w Wodzisławiu odnotował 523 aktywne zakażenia. 

Ludzie:

Leszek Bizoń

Leszek Bizoń

Starosta Wodzisławski