Poniedziałek, 1 marca 2021

imieniny: Antoniego, Radosława, Albina

RSS

Na ulicach ciemno, na przejściach niebezpiecznie

30.10.2020 07:00 | 4 komentarze | ska

RYDUŁTOWY Po ostatnim tragicznym wypadku na ul. Bema temat bezpieczeństwa przy przejściach dla pieszych pojawił się na sesji rady miejskiej. Poruszono kwestię doświetlenia przejść oraz ograniczonej widoczności.

Na ulicach ciemno, na przejściach niebezpiecznie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Sprawę na sesji poruszył wiceprzewodniczący Marek Wystyrk, po licznych sygnałach mieszkańców. Oprócz feralnego przejścia, gdzie niedawno doszło do wypadku w pierwszej kolejności wziął pod uwagę przejście dla pieszych na Krzyżkowickiej obok Biedronki. – Obecne usytuowanie tych pasów powoduje, że osoby zjeżdżające prosto z ulicy Bema trafiają bezpośrednio na pasy. Kolejna kwestia to przejście na ul. Ofiar Terroru przy skrzyżowaniu z ul. Leona. Trafiają do mnie informacje, że to przejście powinno być doświetlone – powiedział Marek Wystyrk. Pojawiła się też kwestia ul. Plebiscytowej. – Osoby wyjeżdżające z parkingu mają bardzo ograniczoną widoczność związaną z ruchem pieszych na chodniku – podkreślił Marek Wystyrk, zaznaczając, że ma to związek z pasem zieleni, który ogranicza widoczność przy starej aptece. Radny zawnioskował o sprawdzenie możliwości przycięcia zieleni w tym miejscu, a także podjęcie działań zmierzających do doświetlenia przejść o słabej widoczności.

Światła gasną za wcześnie

Zarówno radny Wystyrk, jak i radna Joanna Kubala poruszyli kwestię czasu wyłączania oświetlenia ulicznego, co również ma wpływ na bezpieczeństwo na drogach. Radni podkreślili, że światła wyłączane są za szybko, a to powoduje ciemności na ulicach. Wyłączanie świateł ma związek z ustawieniem czasomierzy. Radna Alicja Kołodziej poruszyła też kwestię dodatkowego oświetlenia przy bramie cmentarza przy ul. Pogodnej, ponawiając wniosek do urzędników o zajęcie się tą sprawą.

Dyskusja po wypadku

Przypomnijmy, że 5 października doszło do tragicznego wypadku na przejściu dla pieszych niedaleko marketu Lidl. Na miejsce wezwano służby ratownicze, strażaków, karetkę i policjantów. Mimo starań ratowników 67-letniej kobiety nie udało się uratować. 73-letni mężczyzna, mieszkaniec powiatu wodzisławskiego poruszając się ul. Bema w kierunku Radlina, nie zachował szczególnej ostrożności podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych i nie ustąpił pierwszeństwa kobiecie znajdującej się na pasach. Pomimo akcji ratunkowej udzielonej przez obecne na miejscu służby, 67-letnia mieszkanka Rydułtów poniosła śmierć na miejscu. Wypadek otworzył szeroką dyskusję wśród mieszkańców na temat oświetlenia przy pasach i widoczności pieszych.

(ska)