Niedziela, 29 listopada 2020

imieniny: Błażeja, Saturnina, Fryderyka

RSS

Epidemia na Śląsku:

Premier Morawiecki zapowiada: badania prenatalne dla wszystkich kobiet

27.10.2020 10:00 | 3 komentarze | żet

- O co toczy się spór? Warto zadać sobie podstawowe pytanie i niech każdy w sumieniu sobie na to odpowie, czy to spór o danie życia osobom z zespołem Downa, czy spór o niczym nieskrępowaną aborcję - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej zorganizowanej 27 października.

Premier Morawiecki zapowiada: badania prenatalne dla wszystkich kobiet
Premier Mateusz Morawiecki (fot. Krystian Maj/KPRM).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- We wszystkich przypadkach ciąż, w których zagrożone jest życie lub zdrowie kobiety, ten wyrok TK nie ma do nich odniesienia. Sytuacja zagrożenia życia lub zdrowia kobiety nie jest objęta tym wyrokiem - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że kobiety nie powinny być zmuszane do aktów heroizmu. Stąd utrzymanie zapisu o życiu i zdrowiu kobiety.

Jednocześnie szef rządu powiedział, że wyrok TK nie spowoduje ograniczenia badań prenatalnych. Wręcz przeciwnie, zostaną one rozszerzone. - Będę zalecał wprowadzenie badań prenatalnych dla wszystkich, nie tylko dla kobiet powyżej 35 roku życia czy z powikłaniami ciąży, żeby jak najwcześniej rozpoznać rozwój życia. Dzisiaj można ratować i dokonywać operacji czy wprowadzać terapię jeszcze w łonie matki. Każda matka, każda kobieta jest i będzie przedmiotem naszej ogromnej troski, stąd nasza propozycja, żeby badaniami prenatalnymi zostały objęte wszystkie kobiety. - powiedział M. Morawiecki.

Premier potępił też "akty agresji, napadów, barbarzyństwa". - Nie zgadzam się, nie ma mojego przyzwolenia na ataki na ludzi, na kościoły, na prawo realizowania wartości przez innych - podkreślił M. Morawiecki.

Wiele kobiet czuje dzisiaj pewną dezorientację czy lęk, ale jeszcze raz chcę podkreślić, chodzi o wykluczenie przesłanki eugenicznej, a nie o wykluczenie decyzji, kiedy zagrożone jest życie lub zdrowie kobiety - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu przypomniał również o obostrzeniach sanitarnych oraz zagrożeniu epidemicznym. - Jesteśmy w czasie epidemii, epidemia jest groźna i poprzez łamanie zasad nie tylko lekceważymy własne życie, ale też narażamy innych. Miejmy to na uwadze w tych dniach, kiedy doświadczamy ogromnego ryzyka niekontrolowanego przyrostu zakażeń - dodał.

Przypomnijmy, w zeszłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że prawo do przerwania ciąży w przypadku, gdy badania prenatalne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia dziecka lub choroby zagrażającej jego życiu, są niezgodne z Konstytucją RP. Wyrok TK nie dotyczy prawa do przerywania ciąży dziecka poczętego w następstwie przestępstwa (gwałtu) oraz sytuacji, w których ciąża zagraża życiu matki.Ludzie:

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów