Niedziela, 20 czerwca 2021

imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny

RSS

Kilkaset osób przeszło ulicami Raciborza protestując przeciwko ograniczeniu prawa do aborcji [ZDJĘCIA]

26.10.2020 17:20 | 16 komentarzy | żet, OQL

Drugi raciborski protest przeciwników ograniczenia prawa do aborcji zgromadził jeszcze więcej uczestników niż pierwszy.

Kilkaset osób przeszło ulicami Raciborza protestując przeciwko ograniczeniu prawa do aborcji [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

26 października o godz. 16.00 na raciborskim rynku rozpoczął się tzw. spacer osób, które nie zgadzają się z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Przypomnijmy, TK stwierdził, że prawo do przerwania ciąży w przypadku, gdy badania prenatalne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia dziecka lub choroby zagrażającej jego życiu, są niezgodne z Konstytucją RP.

Koordynatorką raciborskiego protestu przeciwko wyrokowi TK jest Julia Parzonka*. Jeszcze na rynku zaapelowała do uczestników "spaceru" o zakrywanie ust i nosa, zachowanie dystansu oraz empatię dla policjantów, którym przyszło zabezpieczać protest. Stwierdziła, że policjanci w Raciborzu są inni niż ci w Warszawie, którzy mają dopuszczać się przemocy wobec protestujących.

Wielu uczestników akcji przyniosło karty z wypisanymi hasłami. Przeważały te odwołujące się do wolności wyboru oraz praw kobiet ("Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem", "Moje ciało, mój wybór") choć nie zabrakło również napisów o bardziej dosadnej wymowie ("Na górze róże, na dole dwa nagie miecze. Polska to jedno wielkie średniowiecze", "Twój ból jest lepszy niż mój", "Jarek ukradł księżyc i prawa kobiet") oraz wulgarnych ( "To jest dramat kurwa", "Mars od tyłu to sram, a Pis od tyłu jest w dupę jebany. Elo", "Godek ty ku*** jeb*** przestań mi kur*** macicę prześladować").

Spacer rozpoczął się na rynku. Następnie protestujący udali się na ulicę Nową, Opawską a następnie z powrotem na rynek, przez rondo koło pomnika Matki Polki pod urząd miasta, potem na ul. Długą, Wojska Polskiego, Nową na rynek, potem ul. Odrzańską i Reymonta na nerkę, następnie Londzina przez ul Długą wrócili na rynek. Była to druga w ostatnich dniach akcja przeciwników zaostrzenia prawa do aborcji. Pierwszą zorganizowano w miniony weekend: "Piekło kobiet" - raciborski protest przeciwko wyrokowi TK w sprawie aborcji [ZDJĘCIA]. Kolejny spacer zaplanowany jest na środę na godzinę 19.00.


*W przeszłości była zaangażowana w działalność samorządu studenckiego, obecnie prowadzi firmę, w 2018 r. wygrała raciborski Konkurs na Najlepszy Biznesplan".