Niedziela, 18 kwietnia 2021

imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława

RSS

Piecha: w sprawie aborcji potrzebny jest konsensus

26.10.2020 11:11 | 5 komentarzy | acz

- Nie chcemy zmuszać matek chorych dzieci do heroizmu, chcemy wypracować konsensus. Już w przyszłym tygodniu chcemy się spotkać, żeby zdefiniować to, co jest wadą letalną - zapowiedział w piątek poseł PiS, wiceszef komisji zdrowia Bolesław Piecha.

Piecha: w sprawie aborcji potrzebny jest konsensus
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W ubiegłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji jest niezgodny z konstytucją. O wyrok polityk z Rybnika został zapytany w TVN24. Piecha - który jest lekarzem ginekologiem - przyznał, że nie cieszy się z wyroku TK. - Nie za bardzo się cieszę z tego wyroku TK, ale podzielam, że tej przesłanki konstytucyjnej nie da się w żaden sposób zakwestionować. Taką mamy konstytucję i tak to ocenił TK - powiedział polityk PiS.

Piecha przyznał, że jako lekarz ginekolog przeprowadził około tysiąca aborcji w sytuacji ciężkiego uszkodzenia płodu. 35 lat temu zmienił jednak poglądy na ten temat. -  "Nie wolno zmuszać kobiety do heroizmu. Dlatego sądzę trzeba szukać jakiegoś wyjścia, żeby tę przesłankę embriopatologiczną w jakiś sposób może ograniczyć, może dodefiniować - nie wiem. Wiem, że dla takiej kobiety jest to dramat. Wcale się nie cieszę i nie tryumfuję, że ta przesłanka eugeniczna została totalnie zniesiona. Jest wiele ciąż, gdzie płód się rozwija ze względów genetycznych, wrodzonych w ten sposób, że na pewno ten płód umrze. Jest wiele takich ciąż, gdzie urodzą się dzieci z bezmózgowiem, z bardzo poważnymi powikłaniami, jak brakiem nerek chociażby, gdzie niestety są to absolutnie wady letalne - odpowiedział Piecha. Ocenił również, że dziś medycyna jest w stanie "to zdefiniować i zdiagnozować" - powiedział PAP.Ludzie:

Bolesław Piecha

Bolesław Piecha

Polityk Prawa i Sprawiedliwości, były europoseł, poseł i senator.