Niedziela, 9 maja 2021

imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny

RSS

Ogromne kolejki do punktu pobrań wymazów przy szpitalu w Raciborzu

26.10.2020 10:10 | 2 komentarze | żet

Punkt pobrań wymazów drive-thru działa w godz. 9.00 - 13.00. Jednak kolejka zaczyna się tworzyć już po godzinie 7.00.

Ogromne kolejki do punktu pobrań wymazów przy szpitalu w Raciborzu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Przyjechałem o 7.40 i byłem dwunasty w kolejce - powiedział nam rankiem 26 października jeden z mieszkańców naszego regionu oczekujący na pobranie wymazu w punkcie typu drive-thru przy raciborskim szpitalu. O godz. 8.30 kolejka osób oczekujących na pobranie wymazu liczyła już 30 samochodów i z minuty na minutę wydłużała się coraz bardziej. Strażnicy miejscy instruowali kolejne osoby, którędy należy pojechać, aby znaleźć się na końcu ogonka.

Punkt poboru został uruchomiony o godz. 9.00 i kolejka z wolna zaczęła przesuwać się do przodu. Naszemu rozmówcy pobrano wymaz około godz. 9.20. Oznacza to, że chcąc załatwić sprawę jak najszybciej, spędził w kolejce godzinę i czterdzieści minut.

Pobranie wymazu do testu na obecność koronawirusa w punkcie typu drive-thru jest bezpłatne dla osób, które otrzymały skierowanie od lekarza rodzinnego. Jak przygotować się do pobrania wymazu? Jak wskazuje prof. Katarzyna Dzierżanowska-Fangrat, konsultant krajowy w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej:

  • wymaz powinien być pobrany po upływie około 3 godzin od ostatniego posiłku
  • przed pobraniem materiału nie należy myć zębów, stosować płynów do płukania jamy ustnej, tabletek do ssania na gardło oraz gum do żucia
  • wymaz powinien być pobrany po zachowaniu co najmniej 3-godzinnego odstępu od zaaplikowania donosowych środków przeciwdrobnoustrojowych (kropli, maści, aerozoli)
  • przed pobraniem materiału nie należy przepłukiwać ani wydmuchiwać nosa
  • przed pobraniem należy wyjąć ruchome protezy zębowe.

Punkt pobrań wymazów przy szpitalu w Raciborzu nie jest jedynym w naszym regionie. Działają one również m.in. w Czerwionce-Leszczynach (ul. 3 Maja 36 C), Jastrzębiu-Zdroju (ul Witczaka 6), Rydułtowach (ul. Plebiscytowa 47), Rybniku (ul. Wysoka 4), Wodzisławiu Śl. (ul. 26 Marca 51) oraz Żorach (ul. Dąbrowskiego 20). Szczegóły:

Pobierz Punkty_pobran_slaskie_od_26_10_2020.pdf (format pdf, rozmiar ~218.71 k)

Na zakończenie dodajmy, że punkt poboru wymazów dla pacjentów oczekujących na planowy zabieg w raciborskim szpitalu znajduje się w budynku oddziału zakaźnego szpitala w Raciborzu (nieopodal punktu drive-thru).

Miejsce wydarzenia: