Wtorek, 3 sierpnia 2021

imieniny: Lidii, Augusta, Nikodema

RSS

Michał Fita: nie tak wyobrażałem sobie tę koalicję

26.10.2020 09:20 | 12 komentarzy | ma.w

Odwołany wiceprezydent Raciborza zajął publicznie stanowisko wobec decyzji Dariusza Polowego. Rozesłał mediom „Resume” tłumacząc okoliczności, w jakich doszło do tej sytuacji. Wyliczył czym zajmował się w ciągu prawie dwóch lat pracy w magistracie.

Michał Fita: nie tak wyobrażałem sobie tę koalicję
Michał Fita - odwołany wiceprezydent Raciborza
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Lista najważniejszych działań i inicjatyw jakie podejmowałem podczas mojej pracy wiceprezydenta miasta Racibórz:


1. Uruchomienie dodatkowych oddziałów przedszkolnych np. w Ocicach.

2. Lobbowanie i działania w sprawach budowy i remontów raciborskich dróg, w tym obwodnicy. chodników (m.in. na Plebiscytowej i Kwiatowej) oraz parkingu przy ul. Katowickiej.

3. Działania na rzecz przebudowy dworca kolejowego w Raciborzu. Zmiana projektu dworca z systemowego na nowoczesny, trzy segmentowy obiekt z funkcjami komercyjnymi, publicznymi i kolejowymi. Obecnie trwają prace projektowe. Rozpoczęcie budowy planowane jest już w 2021r.

4. Modernizacja najbardziej zakorkowanych skrzyżowań w Raciborzu - m.in. planowana budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 45 z DW416 (przy mleczarni) potwierdzona przez GDDKiA.

5. Kompleksowe połączenie sieci dróg rowerowych w Raciborzu. Skomunikowanie gmin ościennych drogami rowerowymi - połączenie dzielnicy Markowice ze śródmieściem, dążenie do wytyczenia flagowej trasy rowerowej na terenie Krainy Górnej Odry i rozszerzenie jej (z mojej inicjatywy) o wyjątkowy w skali kraju rezerwat przyrody Łężczok.

6. Zakup mobilnego pumptracka (toru rowerowego).

6. Działania na rzecz przyspieszenia prac związanych z rozwojem sieci gazowniczej w Raciborzu szczególnie dot. dzielnicy Miedonia w tym ul. Kwiatowej oraz  działania na rzecz gazu dla Markowic.

7. Aktywne wspieranie i promocja lokalnych przedsiębiorców. W tym koordynacja działań miasta w zakresie wsparcia lokalnego biznesu w trakcie pandemii (m.in. kampanie #SRC47400 i #kupujwraciborzu). Czynsze za 1 zł w lokalach miejskich to również nasza inicjatywa. Konkursy na najlepszy biznesplan.

8. Zagospodarowanie terenu po żwirowni na Ostrogu. Rozmowy z potencjalnym inwestorem by powstał tam teren rekreacyjny dla mieszkańców.

9. Sprzedaż działek dla przedsiębiorców, rozwój strefy inwestycyjnej przy ulicy Bartka Lasoty i 1 maja.

10. Zainicjowanie przygotowania terenu pod dalszy rozwój strefy ekonomicznej na Płoni (przygotowanie działek i drogi w trakcie realizacji)

11. Organizacja wielu imprez sportowych, razem z OSIR m.in. Półmaraton, Mistrzostwa Polski PZLA U20 w lekkoatletyce, Bike Atelier MTB Marathon Racibórz, oraz wsparcie raciborskich sportowców.

12. Organizacja licznych imprez kulturalnych, m.in. razem z RCK Dni Raciborza i koncertu zespołu Kult, koncert „Wielcy Raciborzanie”, Pożegnanie Lata, Koncert Świąteczno-Noworoczny, Gala Sportu, realizacja trzech jarmarków świątecznych, szopki Bożonarodzeniowej na Rynku, organizacja koncertu poświęconego twórczości Clausa Ogermana (przerwana z powodu COVID) i wiele innych.

13. Finalizacja budowy mieszkań przy ul. Łąkowej.

14. Aktywne działania na rzecz powstania mokrego, wielofunkcyjnego zbiornika Racibórz Dolny, wykorzystywanego w przyszłości do celów gospodarczych, turystycznych i rekreacyjnych.

15. 50 tys. Maseczek dla Raciborzan. Z mojej inicjatywy każdy mieszkaniec Raciborza otrzymał maseczkę uszytą przez Przedsiębiorstwo RAKON przy Zakładzie Karnym w Raciborzu.

16. Organizacja obozów w Pleśnej. Pomysł na nową ofertę wypoczynku nad morzem dla całych rodzin. Współpraca z Urzędem Morskim w Słupsku w zakresie pozyskania alternatywnego terenu ze względu na plany budowy masztu systemu bezpieczeństwa na działce dzierżawionej przez miasto Racibórz.

17. Pomoc w organizacji festiwalu INTRO poprzez pozyskanie sponsora tytularnego jakim jest Tauron SA - INTRO powered by Tauron.

18. Zainicjowanie wykonania opracowania dokumentacji projektowo - kosztorysowej dotyczącej budowy pełnowymiarowego boiska (68,00 x 105,00 m) ze sztucznej nawierzchni przy ul. Srebrnej w Raciborzu.

19. Ustalenie z mBankiem i organizacja darmowego dla mieszkańców lodowiska na raciborskim Rynku podczas zimy 2019/2020

20. Zainicjowanie i realizacja obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka z okazji 30. rocznicy przyjęcia Konwencji ONZ o Prawach Dziecka, w tym konferencja naukowa, spotkania, warsztaty, konkursy w placówkach oświatowych, koncert Golec uOrkiestra, przyznanie nagród Rzecznika Praw Dziecka. Po raz pierwszy w Raciborzu!

21. Działania na rzecz ochrony środowiska, m.in. Ogólnomiejskie akcje sadzenia drzew i krzewów, Światowy dzień drzewa-rozdawanie drzewek dzięki Nadleśnictwu Rudy Raciborskie. Miejskie imprezy bez plastiku - interpelacja Klubu Radnych Niezależnych Michała Fity. Ścieżka zdrowia na Oborze.

22. Skuteczne lobbowanie i wsparcie na rzecz uruchomienia jednolitych studiów magisterskich (pierwsze w Raciborzu!) kierunek Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna w raciborskiej PWSZ - realizacja członek KWW Michała Fity dr Gabriela Kryk wraz z zespołem.

23. Wsparcie organizacji pozarządowych m.in. Stowarzyszenie „Dom”, Stowarzyszenie „Spektrum”, Stowarzyszenie „Pracownia Przyszłości”, SKZR „Źródło”, Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji i Autokreacji - „Uniwersytet Dziecięcy”.

24. Udział w licznych akcjach charytatywnych, m.in. wsparcie Hospicjum Św. Józefa w Raciborzu; wsparcie raciborskiego szpitala i personelu szpitalnego (covid - posiłek dla lekarza, zbiórka wody, sprzętu elektronicznego tzw. niań); akcja dla raciborskiego schroniska „Nie strzelam-dokarmiam” mająca na celu zakup karmy dla zwierząt zamiast fajerwerków; „Zakrętkowe serce”, itd.

…i wiele innych problemów mieszkańców, z którymi zwracali się do mnie na codzień…

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Michał Fita

Michał Fita

Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu - TKALNIA, były wiceprezydent Raciborza