Poniedziałek, 2 sierpnia 2021

imieniny: Alfonsa, Kariny, Gustawa

RSS

Michał Fita: nie tak wyobrażałem sobie tę koalicję

26.10.2020 09:20 | 12 komentarzy | ma.w

Odwołany wiceprezydent Raciborza zajął publicznie stanowisko wobec decyzji Dariusza Polowego. Rozesłał mediom „Resume” tłumacząc okoliczności, w jakich doszło do tej sytuacji. Wyliczył czym zajmował się w ciągu prawie dwóch lat pracy w magistracie.

Michał Fita: nie tak wyobrażałem sobie tę koalicję
Michał Fita - odwołany wiceprezydent Raciborza
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Ustaliliśmy, że kluczowe dla miasta decyzje będziemy podejmować wspólnie. Liderów było dwóch i na ten układ zgodził się Dariusz Polowy. Razem byliśmy na plakacie wyborczym, razem wygraliśmy te wybory - nadmienił wiceprezydent Fita.

Dodał, że wypowiedzenie pracy otrzymał bez wcześniejszych rozmów ze swym koalicjantem.

Wskazał m.in. na swoją aktywność ponad podstawowe obowiązki m.in. na rzecz budowy nowego dworca PKP, chodnika przy ul. Kwiatowej na Miedoni, przekazania 50 tys. maseczek dla raciborzan, przywrócenia linii kolejowej łączącej Racibórz z Racławicami Śl., czy powstanie parkingu przy ul. Katowickiej, sygnalizacji świetlnej przy byłej mleczarni, jak również niedawną interwencję w sprawie uruchomienia Zbiornika Racibórz podczas ostatnich październikowych opadów.


M. Fita sformułował zarzut pod adresem D. Polowego, że komunikacja między koalicjantami nie działała w dwie strony. - O planach i decyzjach prezydenta Polowego dowiadywałem się z prasy bądź tuż przed ich upublicznieniem. Lojalność wobec koalicjanta była poddawana przez Dariusza Polowego coraz to poważniejszym próbom - napisał.

- Byliśmy stawiani w trudnych sytuacjach. Brakowało rozmów i konsultacji. Nikt nie chce być traktowany jak maszynka do głosowania. To było nieuczciwe i powodowało coraz większą rysę w koalicji. Radni czuli się stale lekceważeni przez prezydenta. Ponadto wiele naszych pomysłów zostało przejętych i przedstawionych jako nie nasze - stwierdził zastępca Polowego.

Argumenty uzasadniające jego odwołanie uznał za pozorne i nieuczciwe.

- Publiczne uzasadnienie uważam za dalece niestosowne i bezpodstawne, a także niegodne prezydenta miasta - podsumował odwołany wiceprezydent.


Pełna treść "Resume Michała Fity" przekazanego mediom w poniedziałek rano 26 października.

Wybieram zgodę i współpracę

Szanowni Państwo.

Z powodu zakończenia pracy na stanowisku zastępcy prezydenta miasta Racibórz pragnę podsumować moją działalność dla naszego miasta. Jest to mój obowiązek przede wszystkim wobec prawie pięciu tysięcy raciborzan, którzy poparli moją kandydaturę w wyborach jesienią 2018 r.

Przypominam, że we wspomnianych wyborach zdobyłem trzeci wynik. Tak wysokie poparcie oraz wiele zbieżnych punktów programowych były powodem, że zostałem poproszony przez Dariusza Polowego o poparcie jego kandydatury w drugiej turze wyborów. Rozpoczęły się rozmowy, w wyniku których, jak również z potrzeby zmiany ówczesnej władzy, została podjęta decyzja o zawarciu koalicji. Zamiast skupiać się na różnicach wybrałem zgodę i współpracę. Nie było wówczas mowy o mojej pracy na zasadzie najemnika, który ma posłusznie realizować cele i program wyborczy prezydenta koalicjanta. Ustaliliśmy za to, że kluczowe dla miasta decyzje będziemy podejmować wspólnie. Liderów było więc dwóch i na ten układ zgodził się Dariusz Polowy. Razem byliśmy na plakacie wyborczym, razem jeździliśmy na spotkania z ludźmi i razem przekonywaliśmy do naszej wizji miasta raciborzan. Również razem wygraliśmy te wybory, ponieważ wyborcy zagłosowali na zgodę i współpracę dla dobra miasta. Zgodnie z umową objąłem funkcję zastępcy prezydenta, zaś radni mojego komitetu weszli do koalicji z rajcami D. Polowego. 21 października 2020 r. bez wcześniejszych rozmów Dariusz Polowy wręczył mi wypowiedzenie pracy.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Michał Fita

Michał Fita

Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu - TKALNIA, były wiceprezydent Raciborza