Sobota, 27 lutego 2021

imieniny: Gabriela, Anastazji, Honoryny

RSS

"Piekło kobiet" - raciborski protest przeciwko wyrokowi TK w sprawie aborcji [ZDJĘCIA]

24.10.2020 12:55 | 66 komentarzy | OQL, ż

"Nie macie sumienia zmuszać nas do rodzenia", "Wybór nie zakaz", "Myślę, czuję, decyduję", "Stop obowiązkowi szczepień", "Walczcie z wirusem, nie z kobietami", "Piekło kobiet" - pod tymi hasłami w sobotnie popołudnie 24 października zorganizowano protest na raciborskim rynku.

"Piekło kobiet" - raciborski protest przeciwko wyrokowi TK w sprawie aborcji [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W samo południe 24 października na raciborskim rynku zebrała się grupa osób, które postanowiły wyrazić swój sprzeciw wobec ostatniego wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. przerywania ciąży.

Przypomnijmy, Trybunał Konstytucyjne stwierdził, że przepis zezwalający na przerywanie ciąży, gdy badania prenatalne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub choroby zagrażającej jego życiu, są niezgodne z Konstytucją RP.

Protest w Raciborzu nie ograniczył się tylko do krytyki ostatniego wyroku TK. Wspomniano też m.in. o ogromnych wydatkach na TVP, a także przymusie szczepień. Uczestnicy akcji przeszli z rynku pod pomnik Matki Polki przy Rondzie im. Żołnierzy Wyklętych.

Jeszcze na rynku przed licznie zgromadzonymi kobietami i kilkoma mężczyznami wystąpiła rysowniczka i przedsiębiorczyni Julia Parzonka z Raciborza. Wyjaśniła, dlaczego przyszła na protest.

- Ta manifestacja nie jest organizowana. Wszyscy jesteśmy tu z własnej woli. Jesteśmy na ryku, nosimy maseczki, zachowujemy ostrożność. Są z nami dzieci, nie przeklinajmy, one uczą się postawy obywatelskiej - mówiła. Stwierdziła, że dołączyła do protestu, bo nie zgadza się na: łamanie praw człowieka; łamanie konstytucji; rozwalenie gospodarki; obowiązkowe szczepienia; bezsensowne obostrzenia, które wykańczają gospodarkę; za zakazy, które politycy sami łamią, za wykorzystywanie policji w Warszawie; za podzielenie społeczeństwa; za brak pomocy dla szpitali i przedsiębiorców.

Po niej głos zabrała posłanka Gabriela Lenartowicz, która apelowała o noszenie maseczek, bo nie wszyscy je założyli. - Ich brak to przejaw egozimu - podkreśliła. Odnośnie tematu protestu stwierdziła, że decyzje rządu PiS i wyrok Trybunału Konstytucyjnego to "otwarta droga do pozaprawnego, pozakonstytucyjnego zmieniania przepisów, a pseudotrybunał uchwali zaraz zakaz rozwodów i nakaz bicia żony. - Mogą to zrobić i to jest powód do buntu - mówiła.

Skandowano: Kaczyński, niestety, twój rząd obalą kobiety!

- Od kilku lat łamane są podstawowe prawa obywateli. My tu jesteśmy, bo przeżyliśmy osobisty dramat. Urodziło się nam martwe dziecko. Dlatego to nie może być tak, że wyjdzie jakiś kurdupel i powie: teraz to jest wasz obowiązek, macie to zrobić. Chodzi o nasze prawa, o wybór i dlatego tu przyszliśmy. Kobieta to nie inkubator. Kobieta jest lepszym człowiekiem niż ja, mężczyzna - mówił pod pomnikiem Matki Polki młody mężczyzna z czerwoną chustą. Kobiety tam obecne skandowały: myślę, czuję, decyduję!


Powiedziały pod pomnikiem Matki Polki

Ewa Lewandowska członkini zarządu Powiatu Raciborskiego

Nie przyszłyśmy tu dla siebie. My mamy odchowane dzieci. Nie umawiałyśmy się żeby przyjść, ale cieszymy się z waszej inicjatywy. Podejmujecie ją dla siebie, żeby wiedzieć jak będziecie żyć, co będziecie robić. Kto wam będzie zabraniał lub na co pozwalał, w stosunku do waszego życia i zdrowia. Trzeba wpierw pomyśleć jak drastyczne chwile mają się zdarzyć kobietom, tylko dlatego że decydować mają o tym panowie, szczególnie tacy którzy nie mają dzieci, rodzin, ani doświadczeń w tym zakresie. W Raciborzu to jest pierwsze tak liczne spotkanie. Kontynuujmy to. Kobiety muszą mieć prawo decydować o sobie. Wychowanie niepełnosprawnego dziecka to absolutny heroizm. Wiem, bo pracowałam w z dziećmi niepełnosprawnymi, z ich rodzicami. Po to są dziś badania prenatalne, nowoczesna medycyna żeby pomagać, a nie żeby ktoś nas ciemiężył i kazał rodzić po to, żeby cierpieć i patrzeć jak najbliższa istota umiera. Nie wolno prowokować niepełnosprawności.

Gabriela Lenartowicz posłanka Koalicji Obywatelskiej (PO)

W cywilizowanym państwie o prawach obywateli decyduje prawo i konstytucja, a nie religia i ideologia. 

Kobieta z transparentem, gdzie widniał napis „Jestem mega wkurzona”. 

Pod osłoną zabierania nam prawa do legalnej aborcji narzucono nam obowiązek szczepień. Może przyjść lekarz, cię związać na 24 godziny, powiedzieć, że masz jakieś objawy covidowskie. To jest nasz obywatelski wspólny dramat bez względu czy jesteśmy pisowscy, poowscy czy inni.

Kobieta z niebieską apaszką

Jestem po sześćdziesiątce. Jestem katolą, jestem beretem. Nie zgadzam się żeby nas zmuszano do czegoś. Boję się żyć we własnym kraju. Nie jestem pewna przyszłości swojej, swoich dzieci i wnuków.