środa, 12 maja 2021

imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli

RSS

Urzędnicy chcą usunąć "olbrzyma" stojącego przy korcie tenisowym

24.10.2020 11:18 | 4 komentarze | ma.w

Chodzi o wysoką topolę o obwodzie pnia około 5,5 metra. Stoi za kortem tenisowym w rejonie ulicy Pracy. W piątek 23 października późnym popołudniem lokalny ekolog Bogusław Siwak urządził w tym miejscu spotkanie przeciwników wycinki drzewa.

Urzędnicy chcą usunąć "olbrzyma" stojącego przy korcie tenisowym
Piotr Klima i Bogusław Siwak pod topolą rosnącą przy korcie tenisowym
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

O zabezpieczenie drzewa, które jeden uczestników protestu przeciw wycince nazwał olbrzymem, wystąpił dzierżawca miejscowego kortu. Co ciekawe sam jest przeciwnikiem wycinania go. W zgłoszeniu do magistratu - jak podały w piątek osoby zorientowane w temacie - prosił jedynie o przycinkę i zastosowanie dostępnych zabezpieczeń (przy użyciu lin).

W drzewie jest u jego dołu szczelina głęboka na kilkadziesiąt centymetrów. Drzewo oznaczono też kolorem zielonym.

Zdecydowanym przeciwnikiem wycięcia drzewa jest lokalny obrońca przyrody Bogusław Siwak. Na miejscu spotkania nagrał wideo z wypowiedziami uczestników, którzy mówili, dlaczego są przeciwni wycince. Siwak argumentował m.in., że to część dzikiego parku, miejsca spacerów mieszkańców osiedla przy ul. Pracy. Od dłuższego czasu apeluje w urzędzie o wykup tych terenów przez Miasto od prywatnego właściciela i utworzenie tam nowego miejskiego parku.

Z relacji Siwaka wynika, że o wycince zdecydowano w raciborskim urzędzie po oględzinach drzewa. Ekolog spotkał już na miejscu pilarza, który oglądał obiekt do wycięcia. - To byłaby wielka strata dla raciborskiego drzewostanu. Drzewo jest unikatowe - przekazał nam B. Siwak.

- Takich olbrzymów w Raciborzu jest niewiele. Należy je zachować, ocalić, a nie wycinać - mówił pod drzewem dojrzały mężczyzna. Kilka tygodni wcześniej był na spotkaniu dzielnicowym z prezydentem Dariuszem Polowym w II LO. Tam krytykował jego zamiar przycięcia drzew na ul. Lwowskiej przy nowo powstającym przedszkolu.

Na spotkanie przy korcie przyszli dwaj radni miejscy - Piotr Klima i Henryk Mainusz (Siwak przy pomocy przewodniczącego Klimy wysłał zaproszenia do wszystkich rajców). Rozmawiali z uczestnikami, zadeklarowali, że rozeznają temat w urzędzie.

Ludzie:

Bogusław Siwak

Bogusław Siwak

Raciborski ekolog