Czwartek, 13 maja 2021

imieniny: Serwacego, Ofelii, Roberty

RSS

W czaszy zbiornika Racibórz znajdują się specjalne wyspy, na których mogą schronić się zwierzęta

21.10.2020 09:37 | 3 komentarze | żet

Zwierzęta bytujące na obszarze zbiornika Racibórz mogą schronić się w czasie piętrzenia wody na dziesięciu wyspach.

W czaszy zbiornika Racibórz znajdują się specjalne wyspy, na których mogą schronić się zwierzęta
Sarny na terenie zbiornika Racibórz (fot. Tomek Czech/Czeska Fotografia).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Część Czytelników Nowin była zaniepokojona losem zwierząt, które znajdowały się na terenie zbiornika Racibórz w czasie, gdy rozpoczęto piętrzenie wody. Rozmawialiśmy na ten temat z dyrektor Arboretum Bramy Morawskiej Elżbietą Skrzymowską, która przekazała nam, że większe i szybkie zwierzęta - takie jak zające czy sarny - z pewnością zdążyła oddalić się przed zalaniem czaszy budowli (pisaliśmy o tym tutaj: Co stało się ze zwierzętami z zalanego Zbiornika Racibórz?).

Jednocześnie zwróciliśmy się do PGW Wody Polskie z prośbą o komentarz dotyczący losu zwierząt ze zbiornika Racibórz. Oto odpowiedź, którą otrzymaliśmy od Lindy Hofman, rzecznika prasowego Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach:

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach informuje, że w czaszy zbiornika Racibórz Dolny, który w czasie październikowego wezbrania został uruchomiony po raz pierwszy ze względu na wyższy interes społeczny, przewidziano wyspy do ewakuacji zwierząt bytujących na obszarze tego obiektu hydrotechnicznego.

Łącznie przygotowano 10 wysp, na których schronienie mogą znaleźć zwierzęta przebywające w czaszy suchego zbiornika, w sytuacji gdy będzie on piętrzył wodę, przechwytując falę powodziową.

Należy również zwrócić uwagę, iż obszar zbiornika – 26 km2 ulega zalewaniu stopniowo, co daje możliwość zwierzętom opuszczenia tego terenu. Zgodnie z prognozami hydrologicznymi i meteorologicznymi zbiornik jest uruchamiany z odpowiednim wyprzedzeniem. Wody rzeki Odry stopniowo rozlewają się w jego czaszy, co nie ma charakteru natychmiastowego i gwałtownego. Zwierzęta mogą również opuścić czaszę zbiornika kierując się w stronę jego zapór, poza obszar piętrzenia. W czasie obecnego wezbrania służby PGW WP oraz obsługa zbiornika Racibórz Dolny zaobserwowały m.in. sarny, które schroniły się na wyspach. Budowa zbiornika Racibórz Dolny była poprzedzona uzyskaniem wszelkich koniecznych zgód i pozwoleń, a w czasie realizacji inwestycji spełniono szereg zaleceń również pod względem środowiskowym, m.in. przygotowano wspomniane wyspy do ewakuacji zwierząt.