Piątek, 24 września 2021

imieniny: Gerarda, Teodora, Hermana

RSS

Kultura

W Brzeziu uczyli się jak wydobyć papierową masę [ZDJĘCIA]

20.10.2020 16:16 | 0 komentarzy | d

Poznali niezwykłą historię papieru, rozwijali swoje zdolności manualne i wyobraźnię, ale przede wszystkim świetnie się bawili. Najstarsza grupa z przedszkola nr 16 wzięła udział w warsztatach „Papierowy zawrót głowy” zorganizowanych przez bibliotekę w Brzeziu. Spotkanie dofinansowano ze środków budżetu obywatelskiego Miasta Racibórz.

W Brzeziu uczyli się jak wydobyć papierową masę [ZDJĘCIA]
Dzieciom spodobały się warsztaty i aktywnie w nich uczestniczyły
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Biblioteka w Brzeziu staje się kulturalnym centrum dzielnicy. Po spotkaniu z pisarką Agatą Widzowską biblioteka zorganizowała kolejne kreatywne zajęcia. Warsztaty pod nazwą „Papierowy zawrót głowy” poprowadził Piotr Mojżyszek z „Opowiadamy o Świecie”. Dzieci miały okazję m.in. zamoczyć ręce w ciepłej pulpie, żeby wydobyć papierową masę i stworzyć z niej cuda. Ze starych gazet zrobiły papier czerpany i używając fantazji, zatopiły w nim kwiaty i listki.

Czym i na czym pisano przed erą papieru? Kiedy i z czego powstała pierwsza książka i czy słusznie uważana jest za najpotężniejszy przedmiot naszych czasów? Warsztaty papieru czerpanego były także okazją do prześledzenia, jak przez wieki zmieniały się materiały, na których zapisywano informacje – bambusowe deszczułki, papirus i pergamin, przez płyty cd, do dysku komputerowego.

źródło: MiPBP Racibórz