Sobota, 8 maja 2021

imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii

RSS

Szpital koryguje swoje finanse na plus

23.10.2020 07:00 | 3 komentarze | ma.w

Rada społeczna raciborskiego szpitala opiniowała korektę planu finansowego lecznicy na ten rok. Październikowe obrady odbyły się w okrojonym składzie, ledwie uzyskano kworum.

Szpital koryguje swoje finanse na plus
Dyrektor szpitala w Raciborzu Ryszard Rudnik.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Wiele się zmieniło w tym co planowaliśmy i potrzebna była korekta. To zmiany na plus – powiedział nam dyrektor naczelny szpitala Ryszard Rudnik.

Zarządzający placówką muszą mieć akceptację sfery wydatków na działalność. Niektóre pozycje były w niej przekroczone, a inne niższe od założeń. – Plan finansowy ma to do siebie, że powinniśmy się trzymać go głównie w sferze kosztowej. Nie powinniśmy przekraczać pewnych pozycji zaplanowanych. Zmieniła się też strona przychodowa, bo ten rok jest dość nietypowy – wyjaśnia R. Rudnik.

Korekta planu finansowego była głównym powodem zwołania rady społecznej. – Do tego potrzebowaliśmy jeszcze zgody tego gremium na zakup sprzętu medycznego oraz przeznaczenia starych, zużytych urządzeń do kasacji. Rada wydaje opinie do zakupu wszelkiego sprzętu – oznajmił dyrektor Rudnik.

Aktualnie szpital realizuje zakupy z RPO za pośrednictwem urzędu marszałkowskiego. Wcześniejsze plany trzeba było skorygować, bo niektóre z pozycji zakupowych zostały przeszacowane. Np. w marcu ceny środków ochrony osobistej (maski czy kombinezony) były zupełnie inne niż później. Ich ceny wzrosły wielokrotnie.

– Pojawiły się też oszczędności i wystąpiliśmy o przesunięcie tych środków. Jeśli uzyskamy zgodę marszałka to uruchomimy postępowania na inne pozycje sprzętowe z dofinansowaniem z RPO – zapowiada R. Rudnik. Jak zapisano w skorygowanym planie finansowym szpitala, zysk netto w 2020 roku będzie w głównej mierze rezultatem pozostałej działalności operacyjnej i wsparciem zewnętrznym w formie dotacji i darowizn (na plusie: 8,2 miliona złotych).

Choć wynik na sprzedaży świadczeń został poprawiony, to nie uda się zbilansować podstawowej działalności lecznicy. Spodziewane jest zmniejszenie spodziewanej straty z poziomu 6,9 miliona złotych na 2,9 miliona złotych.

(ma.w)


Na czym szpital stracił?

• położnictwo i ginekologia (porody) i neonatologia (opieka nad noworodkami) odnotowało spadek z około 4,4 mln zł na 1,6 mln zł. Zaplanowano około 200 porodów do końca 2020 roku (w ubiegłych latach standardem stało się ponad 1000 w ciągu roku);

• okulistyka – operacje zaćmy – z kwoty 3,2 mln zł do 1 mln zł;

• świadczenia endoprotezoplastyki stawu biodrowego lub kolanowego – z kwoty 1,8 mln zł skorygowano na ok. 463 tys. zł;

• programy lekowe – z kwoty 6,5 mln zł do 3,3 mln zł

• chemioterapia – skorygowana z poziomu 1,2 mln zł do 800 tys. zł.

Gdzie szpital zyskał?

W ramach rozliczonych dotacji do rachunku zysków i strat szpital otrzymał:

• dotację do programu toxoplazmozy w wysokości ok. 80 tys. zł;

• dotacje od wojewody na walkę z covid-19 – kwota 1,1 mln zł

• dotacje ze starostwa powiatowego oraz ościennych gmin – kwota 303 tys. zł;

• dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na utylizację odpadów zakaźnych – kwota 200 tys. zł.


8,8 miliona złotych unijnego wsparcia

Szpital posiada zaakceptowany wniosek i realizuje umowę w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego pt: „Wsparcie podmiotów leczniczych z terenu województwa śląskiego w przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się COVID-19 – RPO WSL 2014-2020 dla Szpitala Rejonowego im dr Józefa Rostka w Raciborzu”. Pierwotny harmonogram zakładał dotację w kwocie 8 mln 884 tys. 400 zł dofinansowania z tej kwoty około 3,7 miliona złotych na wydatki bieżące i 5,1 miliona złotych na wydatki majątkowe.

Ludzie:

Ryszard Rudnik

Ryszard Rudnik

Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu