Wtorek, 15 czerwca 2021

imieniny: Jolanty, Wita, Wioli

RSS

Kultura

Podróż na koniec świata z Robertem Maciągiem i biblioteką [WIDEO]

15.10.2020 14:32 | 0 komentarzy | mad

Pustka dookoła, wysokość, złe drogi i niespotykana gościnność. Pamir to jedno z tych miejsc, które udowadnia, że im bardziej nieprzyjazne środowisko, tym bardziej przyjazny człowiek. O niezwykłej rowerowej wyprawie na koniec świata opowiadał czytelnikom raciborskiej biblioteki Robert Maciąg - fotograf, autor książek podróżniczych.

Podróż na koniec świata z Robertem Maciągiem i biblioteką [WIDEO]
Robert Maciąg i prowadząca spotkanie Magdalena Pordzik-Paskuda
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pamir – łańcuch górski w Azji Centralnej, którego przeważająca część leży w Tadżykistanie, skrajne części zaś w Chinach i Afganistanie. Mówi się, że to kraj, który przeżył własny koniec świata. „Po ‘91 roku, ludzie musieli nauczyć się żyć na nowo, nie licząc na pomoc z zewnątrz. I to w dodatku w miejscu, gdzie nie ma prądu, drzew, sklepów i tzw. cywilizacji” – mówił gość biblioteki. A mimo to, a może właśnie dzięki temu, we wspomnieniach Maciąga z kilkutygodniowej podróży, pojawiają się portrety ludzi niezwykle otwartych, gościnnych, którzy w każdych okolicznościach zaproszą na przysłowiową szklankę herbaty i posadzą przy wspólnym stole, nawet w trakcie ważnej uroczystości rodzinnej. Tacy, którzy wciąż wierzą w szczerość i dobre serce.

Maciąg w przygotowanej prezentacji pokazał prawie dwieście zdjęć z wyprawy, a także opowiedział o trudach podróżowania dumnie nazywaną Autostradą Pamirską, po której toczą się wielkie chińskie ciężarówki i rzesze turystów – w taksówkach, na motocyklach i na rowerach właśnie; gdzie Polacy są traktowani jak kuzyni, a zwykłe tabletki przeciwbólowe okazują się najcenniejszym prezentem.

Książki Roberta Maciąga są dostępne w raciborskiej bibliotece. 

ZOBACZ WIDEO ZE SPOTKANIA:

Spotkanie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.

źródło: MiPBP Racibórz