Czwartek, 5 sierpnia 2021

imieniny: Marii, Oswalda, Stanisławy

RSS

Michał Woś interweniuje w sprawie obrony Raciborza przed Wielką Wodą

14.10.2020 11:27 | 11 komentarzy | ma.w

Wiceminister i poseł z Raciborza zwrócił się do Wód Polskich i Ministerstwa Klimatu o pilne działania w sprawie zmiany działania Zbiornika Racibórz i uruchamiania go przy niższym od obecnego przepustu wody. - Nie po to go zbudowano, żeby mieszkańcy powiatu raciborskiego musieli bać się podtopień - uważa Michał Woś.

Michał Woś interweniuje w sprawie obrony Raciborza przed Wielką Wodą
Wiceminister sprawiedliwości i poseł Zjednoczonej Prawicy Michał Woś
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Według polityka Solidarnej Polski konieczna jest pilna zmiana instrukcji, żeby uruchamiać przepusty zbiornika przy przepływie 800m3/s, a nie dopiero 1200 m3/s jak jest teraz. - Takich właściwych norm domagał się poprzedni dyrektor RZGW w Gliwicach Łukasz Lange. Niezrozumiałe, dlaczego wciąż to nie jest wprowadzone? Zwróciłem się do Wody Polskie i Ministerstwo Klimatu i Środowiska o pilne działania - napisał na swoim FB Michał Woś.

Oto pytania, które skierował do obu instytucji.

Szanowny Panie Ministrze,

Biorąc pod uwagę aktualną sytuację hydrometeorologiczną na południu kraju, w tym szczególnie obszar zagrożenia powodzią, jaki spotkał region Raciborza, Kędzierzyna-Koźla, Opola i Wrocławia w pamiętnej powodzi tysiąclecia w 1997 roku, a także ponownie w roku 2010 zwracam się z prośbą o wyjaśnienie kilku kwestii związanych z bezpieczeństwem wspomnianego regionu. Niepokojący jest fakt, iż Zbiornik Racibórz Dolny redukuje falę powodziową wówczas kiedy kulminacja jest wyższa aniżeli przepływ dozwolony Q=1210 m3/s.

  • Czy Zbiornik Racibórz Dolny zabezpieczy w pełni miasto Racibórz oraz gminy ościenne w sytuacji wystąpienia fali powodziowej o wielkości przepływu do 1200 m3/s i czy Raciborzanie będą mieli gwarancję, iż woda nie wystąpi z koryta rzeki Odry i nie dokona znaczących szkód powodziowych?
  • Czy INSTRUKCJA GOSPODAROWANIA WODĄ (instrukcja eksploatacyjna) dopuszcza regulację zasuw Budowli Przelewowo-Spustowej w sposób, aby w trakcie przepływu fali powodziowej zmniejszyć przepływ np. do 800 m3/s?
  • Czy przed oddaniem Zbiornika do eksploatacji można było podjąć decyzję o kształcie Instrukcji Gospodarowania Wodą w zakresie sytuacji nadzwyczajnych, tj. regulacja zbiornikiem zgodnie z odrębnym poleceniem np. Wojewody?
  • Czy przepływ Ujście do Odry Miejskiej (zabudowany w korpusie zapory Zbiornika Racibórz) jest przepływem sterowalnym, mogącym wpływać na poziom wód Odry Miejskiej zarówno w trakcie warunków powodziowych, ale także zadbać o bilans wodny w warunkach suszy?
  • Czy strona Polska posiada porozumienie ze stroną czeską, mówiące o stałej wymianie informacji o prognozowanych zrzutach ze zbiorników czeskich w sytuacji kryzysowej? Czy strona Polska posiada szczegółowe specyfikacje zbiorników czeskich dot. piętrzenia oraz maksymalnych zrzutów określonych instrukcjami eksploatacyjnymi obiektów?


Ludzie:

Michał Woś

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości