Poniedziałek, 1 marca 2021

imieniny: Antoniego, Radosława, Albina

RSS

Pytanie z sesji powiatowej o szczepionki trafiło do NFZ

19.10.2020 13:00 | 2 komentarze | red

Poruszony przez radnego Tomasza Kusego problem z odpłatnością za podanie szczepionek przeciw grypie znalazł swój finał w śląskim oddziale NFZ. Zwróciła się tam posłanka Gabriela Lenartowicz, która uczestniczyła w ostatnich obradach rady powiatu.

Pytanie z sesji powiatowej o szczepionki trafiło do NFZ
Posłanka Gabriela Lenartowicz w rozmowie z dziennikarką Zuzanną Szreder z RTK.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Lenartowicz zwróciła się z poselską interwencją do Piotra Nowaka dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Zapytała o niepokojące informacje od mieszkańców, którzy pytają w sprawie odpłatności za podanie szczepionki przeciw grypie wykonywane w placówkach podstawowej opieki medycznej. Chodzi o szczepionki zakupione w aptece czyli poza przychodnią. - Zgłaszany problem dotyczy refundacji samego podania szczepionki zakupionej poza przychodnią - sprecyzowała pani poseł. Chciała wiedzieć czy takie świadczenie jest bezpłatne czy też pobiera się przy nim dodatkową opłatę? - Kwestia opłaty na tyle bulwersuje opinię publiczną, że została podniesiona na sesji rady powiatu raciborskiego, przez radnego powiatowego - podkreśliła Lenartowicz. Już w trakcie obrad zadeklarowała zasięgnięcie jednoznacznej opinii u źródła, czyli płatnika refundacji za świadczenia medyczne.

Dyrektor Nowak odparł, że świadczenia lekarza podstawowej opieki zdrowotnej obejmują szczepienia ochronne realizowane zgodnie z zasadami określonymi w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Lekarz POZ (Podstawowa Opieka Zdrowotna) przeprowadza badania kwalifikacyjne poprzedzające wykonanie obowiązkowych albo zalecanych szczepień ochronnych przeciw chorobom zakaźnym. W razie potrzeby kieruje na konsultację specjalistyczną oraz koordynuje wykonanie obowiązkowych i zalecanych szczepień ochronnych przeciw chorobom zakaźnym. - W świetle obowiązujących przepisów pacjent w przychodni, w której złożył deklarację do lekarza POZ jest uprawniony do bezpłatnej kwalifikacji lekarskiej do szczepienia oraz jego wykonania przez osobę posiadającą uprawnienia do wykonywania szczepień ochronnych - wyjaśnił Piotr Nowak szef NFZ w Katowicach.

Ludzie:

Gabriela  Lenartowicz

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm

Tomasz Kusy

Tomasz Kusy

Radny powiatowy, szef komisji rewizyjnej i klubu PiS