Sobota, 17 kwietnia 2021

imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana

RSS

Zanim trafisz do sądu spróbuj mediacji

16.10.2020 13:00 | 0 komentarzy | red

We współpracy z Sądem Rejonowym w Raciborzu prezentujemy z okazji Tygodnia Mediacji sylwetki raciborskich mediatorów. - Są wśród nich notariusze, byli policjanci Wydziału Kryminalnego, przedsiębiorcy, kuratorzy sądowi, terapeuci czy pedagodzy. Mamy, ojcowie i dziadkowie. Mediatorzy to ludzie z krwi i kości. Przygotowani do tego i posiadający odpowiednie doświadczenie zawodowe i życiowe, aby w bezstronny sposób pomóc rozwiązać spór w drodze mediacji, bez konieczności wizyty w Sądzie - charakteryzuje ich prezes sądu Marzena Korzonek.

Zanim trafisz do sądu spróbuj mediacji
Od góry: Aleksandra Skrodzka-Jezusek, Agnieszka Wojtas-Beleć, Anna Wojtczak, Edward Rudolf Donga, Ewelina Karolewska-Lisztwan, Jarosław Leszczyński, Natalia Lewandowska-Fac, Maciej Modrzejewski, Małgorzata Romańczuk i Robert Romańczuk.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Aleksandra Skrodzka-Jezusek

Jestem prawnikiem, notariuszem i mediatorem sądowym. Z notariatem jestem związana od 2008r., a od 2015r. prowadzę kancelarię notarialną w Rydułtowach. Najbliższe są mi tematy nieruchomości, spadków czy podziałów majątku, ale równie skutecznie udaje mi się pomóc w ustaleniu alimentów albo opieki nad dziećmi po rozwodzie. Staram się wyjaśniać stronom zawiłości przepisów językiem jasnym i zrozumiałym. Od 2017 r. z mediatorem Edwardem R. Dongą prowadzimy Kancelarię Mediacji i Pomocy Prawnej, w ramach której pomagamy w sprawach prywatnych i sądowych, zarówno cywilnych jak i karnych, polskich i międzynarodowych, po polsku, niemiecku i angielsku, w siedzibie kancelarii i w innych miejscowościach.

Agnieszka Wojtas-Beleć

Mediatorem jestem od 2016 r. Specjalizuje się w sprawach rodzinnych, cywilnych i karnych. Prowadzę kancelarię mediacyjną w Raciborzu przy ul. Mickiewicza 7/7. Często słyszę pytania: Co robi mediator? Zwykle odpowiadam, mediator to „Medius” ktoś środkowy, po środku zazwyczaj dwóch osób, pomagający w komunikacji. Dlaczego zostałam mediatorem? Ponieważ jestem zafascynowana człowiekiem, jego naturą i lubię słuchać. Co to jest mediacja? Mediacja jest próbą naprawy tego wszystkiego, co naprawić się da, w takim stopniu, żeby każda ze stron była zaspokojona.

Anna Wojtczak

Kiedy pierwszy raz usłyszałam o medacjach i ukończyłam w tym kierunku studia, w Polsce praktycznie nikt z nich nie korzystał. Moje życie stale obraca się wokół komunikacji i budowaniu relacji z ludźmi. Pracuję z młodzieżą, prowadzę szkolenia i mediacje, najczęściej w sprawach okołorozwodowych. W wolnych chwilach piszę poradnik dla par. Jak tylko pogoda dopisuje spędzam czas na wędrówkach po szlakach i jazdę rowerem po ścieżkach rowerowych. Prywatnie jestem szczęśliwą matką dorosłej Inki i dojrzewającej Aleksandry, opiekunką kota Bigosa. Będąc mamą samodzielnie wychowującą dziewczynki czuję się czasem jak supermenka. Bardzo lubię swoje życie. Kieruję się w nim dwoma drogowskazami: „Nigdy nie idź za tłumem, sama zdecyduj, co należy zrobić”, a drugi: „W życiu są rzeczy, które potrafię i te które mogę się nauczyć”.

Edward Rudolf Donga

Jestem prawnikiem i mediatorem sądowym. Udzielam pomocy w rozwiązywaniu sporów w drodze mediacji, opartej na praktycznych doświadczeniach w wymiarze sprawiedliwości w sprawach cywilnych, rodzinnych i karnych, wieloletnich doświadczeniach menadżerskich oraz szkoleniach i sympozjach mediatorskich w kraju i zagranicą. Od 2017 r. z mediatorem Aleksandrą Skrodzką-Jezusek prowadzimy Kancelarię Mediacji i Pomocy Prawnej, w ramach której pomagamy w sprawach prywatnych i sądowych, polskich i międzynarodowych konfliktów rodzinnych i gospodarczych, w postępowaniu upadłościowym i administracyjnym, po polsku, niemiecku i angielsku, w siedzibie kancelarii i w innych miejscowościach.

Ewelina Karolewska-Lisztwan

Z wykształcenia jest pedagogiem oraz mediatorem. Swoją przygodę z mediacją rozpoczęłam w 2017 roku. Informacje o ukończonych przeze mnie szkoleniach, studiach podyplomowych i nr tel. widoczne są na stronie SO w Gliwicach w zakładce: Mediatorzy. Jak cytował w swojej książce J. Paweł Gieorgica uważam, że „Mediacja powinna być traktowana jako „misja dobrych usług”. Jest to możliwe, o ile strony sporu zainteresowane są osiągnięciem consensusu, a całe postępowanie negocjacyjne traktują w dobrej wierze (...)”. Prywatnie jestem mamą uwielbiającą spędzać czas na zabawie ze swoim dzieckiem, zaś w wolnych chwilach lubię ciekawą lekturę, dobry film i podróże.

Jarosław Leszczyński

Urodziłem się w Opolu. Kilkanaście lat temu swoje życie rodzinne i zawodowe związałem z Raciborzem. Jestem aktywnym członkiem Stowarzyszenia PERSONA, które w br. obchodzi dwudziestolecie swojej działalności. W stowarzyszeniu udzielam się jako mediator, interwent kryzysowy oraz trener komunikacji interpersonalnej. Oferowana przeze mnie pomoc kierowana jest do osób znajdujących się w kryzysie o różnym podłożu i nasileniu. Swoim działaniem obejmuję również osoby doznające przemocy fizycznej i psychicznej oraz osoby stosujące przemoc.

Natalia Lewandowska-Fac

Z zawodu radca prawny i mediator. Prowadzę mediacje z zakresu prawa rodzinnego, cywilnego, gospodarczego i prawa pracy. Wiele osób zadaje mi pytanie dlaczego zostałam mediatorem będąc radcą prawnym? Ponieważ wierzę w to, że zawsze warto rozmawiać, tylko czasem trudno samemu dotrzeć do drugiego człowieka i wtedy mediator może bardzo pomóc… Bo wiem, że za murem złości i nieufności jest drugi człowiek, który czuje, myśli i wbrew temu, co sądzi druga strona potrafi podjąć racjonalne decyzje, tylko czasem asekuruje się nadmiernie, bojąc się ciosu i zranienia. Prawo i mediacja mogą się bardzo dobrze uzupełniać. Wierzę w to, że polski system prawny będzie coraz bardziej zmierzał do tego, by w pełni wykorzystać to narzędzie.

Maciej Modrzejewski

Uważam, że człowiek powinien się rozwijać przez całe życie. Dlatego ukończyłem studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim, będąc już czterdziestolatkiem. Wcześniej ukończyłem ASW w Szczytnie, aby później pracować w Wydziale Kryminalnym. Ponadto, pełniłem obowiązki kuratora społecznego dla nieletnich. Obecnie moją specjalnością są mediacje rodzinne, cywilne oraz gospodarcze. Współpracuję z radcami prawnymi w całej Polsce. Moim hasłem przewodnim jest: Spotkajmy się przy okrągłym stole. Chcę tym samym eliminować konfrontacyjny charakter bycia po przeciwnej stronie i tworzyć przestrzeń służącą porozumieniu.

Małgorzata Romańczuk i Robert Romańczuk

W swojej raciborskiej kancelarii prowadzimy mediacje sądowe i pozasądowe. Specjalizujemy się w mediacjach w sprawach cywilnych, rodzinnych i karnych. Z dumą możemy powiedzieć, że cieszymy się opinią osób rzetelnych i kompetentnych. Świadczą o tym nasi klienci, którzy wracają do nas ze swoimi nowymi sprawami i problemami do rozwiązania i którzy polecają nas swoim znajomym. Jest to dla nas największe uhonorowanie i wynagrodzenie za pracę. Promujemy mediację, jako korzystną metodę polubownego rozstrzygania sporów. Głosimy, że celem mediacji nie jest ustalenie tego kto ma rację w sporze, ale wypracowanie porozumienia i zażegnanie sporu. Mediacja ma na celu doprowadzenie do ugodowego rozwiązania konfliktu w sposób, który będzie satysfakcjonujący dla obu stron.


Na stronie internetowej Sądu w zakładce „Dla interesantów”- „Mediacja i mediatorzy” znajduje się lista mediatorów z numerami tel. i namiarami e-mail. Kontakt do nich można uzyskać także w Biurze Obsługi Interesantów Sądu, pokój 27.