Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Co po kopalniach? Mamy 25 lat na transformację

Osiągnięte ostatnio porozumienie pomiędzy stroną społeczną a rządem w sprawie przyszłości górnictwa zostało gorzko przyjęte przez pracowników branży wydobywczej. O opinię w sprawie porozumienia zapytaliśmy byłego wiceministra ds. górnictwa Adama Gawędę, a także sprawdziliśmy, co o wygaszaniu kopalń myślą związkowcy.

Co po kopalniach? Mamy 25 lat na transformację

REGION – Nie ma czego świętować. Bardzo nas boli, że polski rząd tak odpuścił walkę w Unii Europejskiej. Szczególnie boli też to, że premier Mateusz Morawiecki będący posłem ze Śląska sprzeniewierzył te obietnice, z którymi Prawo i Sprawiedliwość i ekipa dobrej zmiany szła, wygrywając kolejne wybory – mówi Patryk Kosela, rzecznik prasowy Sierpnia 80. – Bardzo boimy się przyszłości, bo porozumienie jest fasadowe. Dużo zależy od UE – uważa Kosela. Związkowcy krytycznie przyjęli plany rządu, choć wypracowane porozumienie daje czas do zmian. – Mimo że to porozumienie jest dobre, to tak do końca nie ma się z czego cieszyć, ponieważ podpisaliśmy likwidację. Długofalową, dobrą dla ludzi, ale jednak likwidację jednej z najważniejszych branż w historii Rzeczpospolitej. Osiągnęliśmy maksymalne warunki bezpieczeństwa dla pracowników kopalń. Osiągnęliśmy maksymalne możliwości funkcjonowania tych kopalń – powiedział po podpisaniu porozumienia Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

Potrzeba pełnego spojrzenia

Kopalnie PGG to jedno, ale co w takim razie z zakładami JSW? Czy porozumienie pomiędzy związkowcami a stroną rządową dotyczy także kopalni JSW, które wydobywają węgiel koksowy, będący obecnie surowcem strategicznym? – Porozumienie obejmuje głównie Polską Grupę Górniczą, jednakże umowa, która zostanie wkrótce przygotowana i notyfikacja zmian systemowych i restrukturyzacyjnych dla polskiego górnictwa w moim przekonaniu powinna obejmować wszystkie aktywa górnicze. Dlatego, że jeśli mówimy o procesie zmian systemowych w całej branży górniczej, to nie możemy tworzyć różnych zasad dla różnych podmiotów gospodarczych – zauważa poseł Adam Gawęda, były wiceminister aktywów państwowych i pełnomocnik rządu ds. górnictwa. – Na polskim rynku, aby być zgodnym z prawodawstwem unijnym, musimy stworzyć zasady, które umożliwią równe funkcjonowanie wszystkim podmiotom górniczym. W związku z tym do tego procesu powinny być włączone również pozostałe spółki, jak Jastrzębska Spółka Węglowa, Tauron Wydobycie, Węglokoks Kraj, Bogdanka, ale też podmioty prywatne – np. spółka czeska, która funkcjonuje na naszym rynku – wyjaśnia Adam Gawęda. Według porozumienia między rządem a stroną społeczną, projekt umowy powinien być przygotowany do grudnia 2020.

Czy wystarczy nam czasu?

Warto dodać, że kopalnie powiatu wodzisławskiego: ROW ruch Marcel oraz ROW ruch Rydułtowy według porozumienia mają fedrować do 2043 i 2046 roku. Kiedy Adam Gawęda był wiceministrem, skierował do zarządów spółek górniczych decyzję o przeprowadzeniu analizy złóż pod kątem jakości, koncesji, planu zagospodarowania złoża i planów ruchów kopalń. Te elementy będą brane pod uwagę w finalizowaniu planowanej umowy. Zaproponowane daty zakończenia eksploatacji będą oparte właśnie o te dane.

Czy jednak zdaniem byłego wiceministra aktywów państwowych te ćwierć wieku to dość czasu, aby przygotować się do zamknięcia zakładów? – Kopalnie rybnicko-wodzisławskie mają dość dobrą pozycję, bo proces ich wygaszania nastąpi w końcówce proponowanych zmian. Uzyskaliśmy korzystny deadline z punktu widzenia naszych kopalń. To plan, którego zarys i wstępne założenia przedkładałem w Ministerstwie Aktywów Państwowych na przełomie roku 2019 i 2020. Podkreślałem, że proces systemowych zmian w górnictwie musi być oparty o dwa elementy: porozumienie ze stroną społeczną i systemowe zmiany w całym sektorze energetyczno-surowcowym, a dla naszego regionu również ważnym elementem jest „Program dla Śląska”. Wzbogacenie projektami pozwoli utrzymać potencjał rozwojowy nie tylko w oparciu o aktywa górnicze, ale też elementy nowych technologii – mówi nam były wiceminister. – To dość długa perspektywa czasowa. Mamy prawie 3 dekady na to, aby się do tego przygotować i tego okresu nie możemy zmarnować. Powinien on być wykorzystany do ścisłej współpracy pomiędzy rządem, samorządami, przedsiębiorstwami górniczymi i całym nowoczesnym otoczeniem górniczym. Będziemy przygotowywali instrumenty finansowe i konkretne projekty, ale będziemy zachęcali do aktywnej współpracy wszystkich samorządowców – dodaje Adam Gawęda.

Szymon Kamczyk

Ludzie

Adam Gawęda

były poseł i senator

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~MajeZdanie (94.254. * .251) 19.10.2020 12:55
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Co po kopalniach?
Jeden wielki syf i smog,zatrute rzeki,skażona gleba,tąpnięcia i ciagle dymiące hałdy nie mówiąc już o tym ile nas wszystkich będzie to kosztowało zdrowia i pieniędzy

cocolino 18.10.2020 21:57

Po kopalni KWK 1 Maja, która została zamknięta z 20 lat temu Towarzystwo Entuzjastów Kolei Proponuje Stację Szybkiej Kolei.
https://www.facebook.com/TowarzystwoEntuzjastowKolei/posts/2037797386351016