Niedziela, 18 kwietnia 2021

imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława

RSS

Dołącz do Szymona Warsza i twórz podróżniczą historię Raciborza

16.10.2020 18:00 | 1 komentarz | żet, ma.w

Prezydent Dariusz Polowy i wiceprezydent Michał Fita uważają, że przedsięwzięcia takie jak „Korona Europy dla Miasta Racibórz” należy wspierać, gdyż budują pozytywny wizerunek Raciborza i jego mieszkańców.

Dołącz do Szymona Warsza i twórz podróżniczą historię Raciborza
Prezydent Dariusz Polowy, Dawid Łomnicki, Szymon Warsz, Marek Warsz i wiceprezydent Michał Fita podczas spotkania z dziennikarzami w raciborskim magistracie.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od ponad roku opisujemy na naszych łamach wyprawy Szymona Warsza, jego taty Marka oraz Dawida Łomnickiego na najwyższe szczyty (lub wzniesienia) Europy. 16-letni Szymon postawił sobie za cel zdobyć 46 szczytów (po jednym w każdym państwie) przed ukończeniem 18-tych urodzin. Podejmowane przez raciborzan wyprawy czasem są zwykłym spacerem (np. w w nizinnie położonych państwach bałtyckich), innym razem zmieniają się w ekstremalną, trwającą kilkadziesiąt godzin wspinaczkę w mrozie i śniegu. Niedawno Szymon ze swoimi towarzyszami podróży gościli w raciborskim magistracie, gdzie podjęli ich prezydent Dariusz Polowy i wiceprezydent Michał Fita.

Zaczęło się w Raciborzu

Wspinaczka raciborzan po najwyższych szczytach i wzniesieniach Europy została przez nich ujęta w projekcie Szlakiem w nieznane – Korona Europy dla Miasta Racibórz. Można powiedzieć, że za Szymonem, Markiem i Dawidem jest już trzecia część drogi, gdyż zdobyli 17 z 46 szczytów.

– „Szlakiem w nieznane” to marka, wokół której budujemy społeczność już teraz wykraczającą poza Racibórz. Szymonowi i Markowi udało się stworzyć z prywatnej wycieczki coś więcej. Zobaczymy, w jakim kierunku to wszystko będzie zmierzać, ale ważne jest, że początek tego jest w Raciborzu – mówi Dawid Łomnicki, raciborski radny oraz popularyzator zdrowego trybu życia, który budując swój wizerunek w mediach społecznościowych zdołał przekuć zamiłowanie do sportu w źródło utrzymania.

Poukładany nastolatek

Dawid Łomnicki przyznaje, że to właśnie Szymon, pomimo młodego wieku, jest kierownikiem całego przedsięwzięcia i to właśnie on drobiazgowo przygotowuje plan każdej wyprawy. – W ciągu roku z chłopca stał się mężczyzną. Już dziś jest sprawnym organizatorem i zastanawiam się, kim może być jako 18-latek. Rozwój jest u niego na pierwszym miejscu – mówi D. Łomnicki o Szymonie Warszu.

W rozmowie z Nowinami Szymon przyznaje, że rzeczywistość epidemii już dawno zmusiła go do zarzucenia pierwotnego planu wypraw. – Teraz robimy to bardziej spontanicznie. Po prostu jedziemy tam, gdzie można podróżować. Musieliśmy przełożyć wyprawy na Węgry, do Bułgarii, Serbii oraz Turcji. Zmieniliśmy też terminy wyjazdów do Kazachstanu i Rosji. Z drugiej strony byliśmy już w Andorze, którą pierwotnie planowaliśmy odwiedzić dopiero później – mówi S. Warsz.

Choć zaczynali w trójkę, z wyprawy na wyprawę dołączają do nich kolejne osoby. I tak w zdobyciu najwyższego szczytu Andory towarzyszyło im jeszcze 9 osób. Do kolejnej wyprawy na Maltę zgłosiło się jeszcze więcej chętnych. Poczynaniom śmiałków przygląda się ciągle rosnąca grupa internautów.

Kilometr pionowej skały

Z dotychczasowych wypraw najbardziej zapadła im w pamięć ta na Matterhorn, w którą wybrali się niejako dodatkowo, poza projektem. – Pokonaliśmy ponad kilometr wspinając się po pionowej skale – wspomina Szymon. – Każda z wypraw ma innych charakter. One się różnią. Trzeba się dostosować do warunków pogodowych, miejsca, zaplanować moment wyjścia itd. A i tak zdarzają się niespodzianki, jak w Hiszpanii, gdzie mieliśmy wchodzić w pięknej pogodzie, a skończyło się na brnięciu przez zaspy śniegu przy – 20 °C – mówi Marek Warsz.

Szymon przyznaje, że jego mama bardzo martwi się o nich, ale „wie, że wrócimy”. – Wie, że jak się nie odzywamy, to jest dobrze, bo gdyby było inaczej, służby by do niej dzwoniły – dodaje Marek Warsz.

Promocja dla miasta

Prezydent Dariusz Polowy przyznaje, że Miasto Racibórz wspiera całe przedsięwzięcie finansowo. – Jest to dobra inwestycja. Oni docierają w mediach społecznościowych do szerokich grup zainteresowanych podróżami i wspinaczką. Cały ten rozgłos, ten gwar, jest pożyteczny, gdyż składa się na budowanie pozytywnego wizerunku Raciborza – dodaje wiceprezydent Michał Fita.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Dawid Łomnicki

Dawid Łomnicki

Radny Miasta Racibórz, założyciel Street Workout Racibórz

Michał Fita

Michał Fita

Były wiceprezydent Raciborza