Piątek, 23 kwietnia 2021

imieniny: Jerzego, Wojciecha, Adalberta

RSS

Na DW 933 utrudnienia się przeciągną

20.10.2020 13:00 | 10 komentarzy | juk

Komunikuje miasto z wjazdem na autostradę A1, jest także główną drogą prowadzącą do Jastrzębia-Zdroju. Mowa o ul. Jastrzębskiej w Wodzisławiu Śl., której remont ma się zakończyć w październiku przyszłego roku.

Na DW 933 utrudnienia się przeciągną
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

WODZISŁAW ŚL., MSZANA Od prawie roku trwa przebudowa ul. Jastrzębskiej w Wodzisławiu Śl., czyli fragmentu drogi wojewódzkiej nr 933. Jej remont był jedną z bardziej oczekiwanych inwestycji drogowych. Okazuje się, że w prowadzonych pracach wystąpiły opóźnienia.

Jaki zakres prac?

W powiecie wodzisławskim DW 933 jest przebudowywana na odcinku od skrzyżowania z DK 78 w Wodzisławiu Śl., a rondem stanowiącym początek Drogi Głównej Południowej w Jastrzębiu-Zdroju. Łącznie zostanie przebudowanych około 7,2 km drogi. Inwestycja zakłada również modernizacją na drugim odcinku od skrzyżowania DW 933 z DK 81 w Pawłowicach w kierunku Pszczyny – na odcinku 16,1 km. Koszty przebudowy obydwu odcinków wyniosą 218,3 mln zł, przy dofinansowaniu z Unii Europejskiej o wartości 121,2 mln zł. Zakres zadania obejmuje przebudowę istniejącej drogi oraz m.in.: ujednolicenie jej szerokości, wykonanie ekranów akustycznych, przebudowę istniejących obiektów mostowych oraz budowę chodników oraz dróg rowerowych.

Są opóźnienia

Początkowo zakładano, że przebudowa pierwszego – wodzisławsko-mszańskiego – odcinka zakończy się w lutym 2021 r. Tego terminu nie uda się jednak dotrzymać. Jak informuje nas Ryszard Pacer, rzecznik prasowy katowickiego ZDW w realizacji drogowej inwestycji wystąpiły opóźnienia. – Wynikają one z istnienia wielu elementów infrastruktury technicznej, które nie były uwidocznione na mapach geodezyjnych będących podstawą powstania projektu przebudowy drogi – wyjaśnia. Dodaje, że remontowana droga jest położona na terenach intensywnej eksploatacji górniczej, w efekcie wykonawca odnalazł wiele kanałów odwadniających i przepustów tworzących dosłownie labirynt. – Żeby to rozwikłać i przebudować w taki sposób, by nie tworzyć kolejnych problemów, potrzebna była inwentaryzacja stanu istniejącego i praca projektanta, który zaproponował zmiany w projekcie uwzględniające rzeczywisty stan rzeczy – informuje Ryszard Pacer.

Jedna z głównych arterii miasta

7 października odbyło się spotkanie, na które przedstawicieli ZDW zaprosili prezydent Mieczysław Kieca i jego zastępca Wojciech Krzyżek. Tematem rozmów była przebudowa ul. Jastrzębskiej. Jak zapewnił wicedyrektor katowickiego oddziału Jarosław Kalinik inwestycja ma się zakończyć w październiku 2021 r. Zadeklarował również, że ZDW dołoży starań, by jeszcze w tym roku oddać do ruchu w obu kierunkach wszystkie odcinki przebudowywanego odcinka poza skrzyżowaniami. Przypomnijmy, że ul. Jastrzębska komunikuje miasto z wjazdem na autostradę A1 oraz z sąsiednimi gminami. Jest główną drogą prowadzącą do Jastrzębia-Zdroju. – To droga o szczególnie ważnym znaczeniu dla Wodzisławia Śl. To jedna z najważniejszych tras wylotowych z miasta. Jej stan był jednak nie do przyjęcia. Cieszę się, że dzięki naszym wieloletnim apelom w województwie właśnie się to zmienia. Wszyscy czekamy na zakończenie tej inwestycji – mówił po zakończeniu spotkaniu prezydent Kieca. Zadeklarował również pełną współpracę ze strony miasta przy realizacji inwestycji.

(juk)

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.