Wtorek, 1 grudnia 2020

imieniny: Natalii, Blanki, Eligiusza

RSS

Epidemia na Śląsku:

Burmistrz Pszowa trafił do szpitala przez koronawirusa

13.10.2020 19:00 | 1 komentarz | ska

We wtorek 6 października do mieszkańców miasta dotarła informacja, że miejscowy urząd wprowadził ograniczenia w związku z zakażeniem pracowników. Okazało się, że koronawirusa potwierdzono najpierw u wiceburmistrza Piotra Kowola, a później również u burmistrza Czesława Krzystały, sekretarz Alicji Nawrat i kilku innych pracowników.

Burmistrz Pszowa trafił do szpitala przez koronawirusa
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

PSZÓW Mimo, że z koronawirusem, zastępca burmistrza Piotr Kowol pracuje zdalnie z domu. – Tego wymaga sytuacja, bo aktualnie chorym jest zarówno burmistrz, jak i sekretarz miasta – wyjaśnia Piotr Kowol. W rozmowie telefonicznej z naszym dziennikarzem opowiedział, że pierwsze objawy zaobserwował u swojej żony, a później gorączka i zanik węchu pojawiły się także u niego. Wtedy niezwłocznie wykonał test na obecność wirusa, który dał wynik pozytywny i potwierdził tym samym przypuszczenia. O sprawie powiadomiono od razu kierownictwo urzędu, a po przeprowadzonych testach pozytywne wyniki otrzymali również sekretarz miasta i burmistrz Czesław Krzystała, który ze względu na trudniejszy przebieg COVID-19 jest obecnie hospitalizowany w szpitalu w Raciborzu. Chorzy są także niektórzy pracownicy. Sytuacja jest bardzo dynamiczna i w każdej chwili kolejne osoby mogą mieć pozytywne wyniki. Warto dodać, że w sieci pojawiły się sugestie, jakoby Piotr Kowol miał uczestniczyć w zebraniu MZK Jastrzębie 30 września i narazić innych uczestników zebrania. Powiemy więcej – wiceburmistrz uczestniczył także w kolejnym zebraniu MZK, już po potwierdzeniu swojego zakażenia! Jak to możliwe? Wyjaśniamy – oba zebrania przeprowadzone były w formule online. Uczestnicy łączyli się ze sobą poprzez internet, nie kontaktując się osobiście. Nie było więc mowy o narażaniu kogokolwiek.

Ograniczona praca urzędu i ZGKiM

Referat Organizacyjny i Spraw Obywatelskich zajmuje się m.in. wydawaniem dowodów osobistych i meldunkiem mieszkańców. Po tym jak wszyscy jego pracownicy zostali skierowani na kwarantannę praca Referatu została wstrzymana. Oznacza to, że osoby oczekujące na realizację wniosków będą musiały uzbroić się w cierpliwość. Wszelkie sprawy będą realizowane po powrocie pracowników Referatu. Można natomiast na bieżąco składać wnioski i pisma za pośrednictwem platform elektronicznych. Warto wiedzieć, że np. wniosek o wydanie dowodu osobistego można złożyć również w innych urzędach miast w okolicy. – Apelujemy i prosimy mieszkańców, by wszelkie sprawy urzędowe załatwiać telefonicznie lub mailowo. Dla wspólnego bezpieczeństwa i w trosce o zdrowie każdego z nas ograniczcie na jakiś czas wizyty w Urzędzie Miejskim. Mam nadzieję, że nie potrwa to długo – apeluje wiceburmistrz. Mieszkańcy swoje sprawy mogą załatwiać telefonicznie, a także uzyskać informacje pod numerami tel. (32) 455 88 76, (32) 716 08 88. Nieczynny dla mieszkańców jest także Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Informacje z zakładu uzyskać można pod numerem (32) 455 78 81.

Koronawirus w przedszkolu

Także we wtorek 6 października, po otrzymaniu od jednego z pracowników Przedszkola nr 2 w Pszowie informacji o pozytywnym wyniku testu, dyrekcja placówki wprowadziła procedury bezpieczeństwa. Po konsultacji z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną zdecydowano o skierowaniu na kwarantannę 14 dzieci z grupy popołudniowej wraz z ich rodzicami. Teraz zajęcia organizowane są zdalnie. – Nauczyciele przygotowują karty pracy, które rozsyłają rodzicom. Dzieci pracują w domu, wspólnie za pośrednictwem Internetu śpiewają piosenki, uczą się wierszyków. W ten sposób zdalnie realizują podstawę programową zgodną z wytycznymi MEN – podkreśla Mirella Ogrocka, dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych. Grupa popołudniowa funkcjonuje od 14.00 do 19.00. Uczęszczają do niej dzieci 3- 4- i 5-letnie. Przez 10 dni grupa będzie funkcjonować zdalnie. Od poniedziałku 12 października kolejne cztery klasy przeszły na nauczanie zdalne w SP4 w Pszowie po informacji, że u jednej z nauczycielek pojawił się pozytywny wynik testu na koronawirusa.

(ska)