Niedziela, 29 listopada 2020

imieniny: Błażeja, Saturnina, Fryderyka

RSS

Epidemia na Śląsku:

Premier Mateusz Morawiecki: zasłanianie ust i nosa obowiązkowe w całym kraju

08.10.2020 14:24 | 24 komentarze | żet
Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 14:48

TEKST AKTUALIZOWANY

Rząd rozciąga ograniczenia obowiązujące dotychczas w tzw. strefach żółtych na terytorium całego kraju.

Premier Mateusz Morawiecki: zasłanianie ust i nosa obowiązkowe w całym kraju
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Maseczki obowiazkowe w całym kraju

- Podjęliśmy decyzję, że od 10 października wprowadzamy zasady obowiązuje w strefach żółtych na terytorium całego kraju. Oznacza to, że mamy obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, komunikacji miejskiej. Jedną z przyczyny takich decyzji jest fakt, że już dzisiaj w strefie żółtej mielibyśmy ponad 100 powiatów, czyli jedną trzecią kraju - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej zorganizowanej 8 października.

- Ta druga fala do nas dotarła i musimy się z nia zmierzyć w sposób zdecydowany i kategoryczny - dodał szef rządu. Jednocześnie zauważył, że w działaniach podejmowanych w związku z epidemią COVID-19 trzeba oprzeć się na dotychczasowych doświadczeniach Polski oraz innych krajów.

Więcej łóżek i respiratorów

Dalej M. Morawiecki powiedział, że aktualnie 60% łóżek dla pacjentów covidowych jest wolna. - Chcemy jednak działać wyprzedzająco, zwiększać liczbę dostępnych łóżek we wszystkich miejscach kraju, niejako uprzedzając negatywny scenariusz, który trzeba zakładać - powiedział premier.

Szef rządu poinformował również, że obecnie wolnych jest 500 respiratorów (2/3 ogólnej liczby respiratorów), a kolejne 500 respiratorów już wkrótce ma zostać przekazane do użytku.

Nowe zasady będą obowiązywać od 10 października 2020 r.

Szpitale koordynujące

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział utworzenie sieci tzw. szpitali koordynujących walkę z COVID-19. Pozwoli to na zwiększenie liczby łóżek dla pacjentów covidowych, usprawni transport pacjentów oraz pozwoli na lepsze zorganizowanie ruchu karetek wymazowych. W województwie śląskim rolę szpitala koordynującego przejmie SPZOZ MSWiA w Katowicach.

Ponadto lekarze POZ otrzymają uprawnienie do kierowania pacjentów do izolacji domowej oraz izolatoriów. Oprócz tego lekarze będą mogli w ramach teleporady kierować na testy pacjentów, którzy wykazują część objawów zakażenia koronawirusem (dotychczas pacjenci musieli wykazywać wszystkie 4 objawy).


Szczegółowe zasady obowiązujące od 10 października (źródło: gov.pl)

Obowiązek zakrywania nosa i ust w całym kraju

Pamiętaj o zasłanianiu nosa i ust w przestrzeni publicznej – w sklepie, autobusie, ale także na ulicy. Od teraz jest to obowiązkowe w całym kraju!  

Co ważne, zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.

Lokale gastronomiczne – nowe zasady

Aby zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa, w strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte w określonych godzinach – od 6:00 do 22:00. Na terenie całego kraju w tego typu miejscach należy zachować bezpieczną odległość – na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m2. 

Również w całym kraju w lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia.

Na imprezach okolicznościowych – mniej gości

W sytuacji, kiedy planujesz organizację chrzcin, wesel czy innych imprez okolicznościowych, powinieneś pamiętać, że obowiązuje limit osób, które mogą brać udział w tego typu wydarzeniach. W strefie czerwonej – 50 osób, w pozostałych powiatach - 75 osób. Abyś mógł się odpowiednio przygotować, to ograniczenie wejdzie w życie z tygodniowym okresem dostosowawczym, a więc 17 października.

Wydarzenia kulturalne na nowych zasadach

W strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W kinach natomiast może przebywać 25 proc. publiczności. Jak to wygląda w pozostałej części kraju?

W przestrzeni zamkniętej tego typu wydarzenie może odbyć się z udziałem 25 proc. publiczności - taka sama zasada obowiązuje w kinach. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze może uczestniczyć maksymalnie 100 osób - jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m2

Dbaj o bezpieczeństwo podczas zgromadzenia

Nadal będzie obowiązywało ograniczenie dotyczące liczby uczestników zgromadzeń. Może to być maksymalnie 150 osób. Uczestnicy muszą zakrywać usta i nos, a także zachować minimum 1,5 m odległości od innych osób. Dodatkowo, pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość – minimum 100 m.

Wkrótce więcej informacji.Ludzie:

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów