Niedziela, 16 maja 2021

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Nowe kierunki studiów i problemy z rankingiem, czyli spotkanie rektora PWSZ z radnymi

09.10.2020 07:00 | 2 komentarze | żet

Paweł Strózik opowiedział radnym m.in. o strukturze uczelni, liczbie pracowników, aktualnych i przyszłych kierunkach kształcenia studentów.

Nowe kierunki studiów i problemy z rankingiem, czyli spotkanie rektora PWSZ z radnymi
Rektor PWSZ w Raciborzu Paweł Strózik podczas spotkania z radnymi miasta.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rektor PWSZ w Raciborzu Paweł Strózik spotkał się z radnymi miejskiej komisji gospodarki oraz radnymi powiatowymi. Powiedział, że w planach uczelni jest otwarcie nowych kierunków studiów interdyscyplinarnych, takich jak logistyka i ekonomia z silnym akcentem na naukę języków obcych, a także paramedyczynch, np. położnictwo, dietetyka, kosmetologia, czy fizjoterapia. PWSZ nie zamyka się również na kierunki inżynierskie, pod warunkiem, że będzie takie zapotrzebowanie na rynku pracy.

Więcej kierunków magisterskich?

P. Strózik zapowiedział również podjęcie starań o uruchomienie kolejnych kierunków studiów II stopnia (magisterskich). Aktualnie PWSZ w Raciborzu kształci magistrów na kierunku pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna. Niewykluczone, że w przyszłości w Raciborzu będzie można uzyskać tytuł magistra na kierunkach bezpieczeństwo państwa oraz administracja. – Wolą ustawodawcy jest, żeby państwowe wyższe szkoły zawodowe nie kształciły na drugim stopniu, ale ze względu na potrzeby lokalnego rynku będą to robić – powiedział rektor uczelni podczas jednego ze spotkań.Wspomniana przez P. Strózika „wola ustawodawcy” przejawia się w wysokości subwencji, która w przypadku studentów „magisterskich” jest o 40% niższa od tej przekazywanej z budżetu państwa na studentów „licencjackich”.

Radny powiatowy Paweł Płonka zauważył, że być może warto rozważyć uruchomienie studiów magisterskich niestacjonarnych (zaocznych, płatnych). – W ostatnich latach to zostało odłożone na drugi plan, ale zamierzam się dokładnie temu przyjrzeć – odpowiedział radnemu rektor PWSZ. Dodał, że jest w kontakcie z rektorami pozostałych państwowych wyższych szkół zawodowych. – Dzięki temu wiem, które kierunki cieszą się powodzeniem na studiach niestacjonarnych. To trzeba przemyśleć i zaplanować, ale jest to jak najbardziej do zrobienia – dodał.

Kursy dla seniorów i nie tylko

Radny miejski Piotr Klima zaproponował rektorowi, aby uczelnia zorganizowała specjalne kursy dla osób, które w przyszłości mogłyby zostać radnymi. – Kursy powinny być też robione dla osób starszych, żeby było im łatwiej znaleźć nić porozumienia z wnukami. Mogłyby one zawierać elementy pedagogiki wychowania oraz psychologii. To byłoby dla tego środowiska bardzo cenne – powiedział radny Klima. Rektor Strózik uznał, że pomysł radnego jest interesujący.

Spadek w rankingu Perspektyw

Artur Wierzbicki, radny powiatu raciborskiego, zwrócił z kolei uwagę na spadek uczelni w rankingu Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Aktualnie PWSZ w Raciborzu zajmuje we wspomnianym rankingu 31. miejsce (na 34 publiczne uczelnie zawodowe). – Gdzie możemy się podciągnąć? W czym te uczelnie nas przewyższają? – pytał radny Wierzbicki.

– Swego czasu byliśmy w niektórych kategoriach na 2 – 3 miejscu w Polsce. To jest pewien skutek prowadzenia polityki uczelni. Nie miałem na to wpływu, jestem rektorem od kilkunastu dni. Analizujemy w jaki sposób możemy podnieść miejsce PWSZ w rankingu Perspektyw – odpowiedział P. Strózik.

Ludzie:

Artur Wierzbicki

Artur Wierzbicki

Radny Powiatu Raciborskiego.

Paweł Strózik

Paweł Strózik

Rektor PWSZ Racibórz kadencji 2020-2024

Piotr Klima

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz