Niedziela, 29 listopada 2020

imieniny: Błażeja, Saturnina, Fryderyka

RSS

Epidemia na Śląsku:

Bez maseczek tylko z lekarskim zaświadczeniem. Nowe, surowsze reguły w walce z epidemią

06.10.2020 13:41 | 17 komentarzy | art

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział nowe obostrzenia związane z noszeniem maseczek, organizowaniem zgromadzeń oraz zakazem udostępniania lokali na imprezy.

Bez maseczek tylko z lekarskim zaświadczeniem. Nowe, surowsze reguły w walce z epidemią
Komendant Jarosław Szymczyk i minister Adam Niedzielski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W konferencji prasowej we wtorek 6 października udział wzięli minister zdrowia Adam Niedzielski oraz komendant główny policji, generalny inspektor Jarosław Szymczyk. Przedstawione zostały informacje dotyczące obostrzeń oraz egzekwowania wprowadzonych zaleceń.

Jak powiedział minister Niedzielski, w ostatnich dniach prawnicy z policji i ministerstwa pracowali nad taką formułą obostrzeń, by były one łatwe do wyegzekwowania. Minister stwierdził, że tam, gdzie obowiązuje nakaz noszenia maseczek, będzie je musiał nosić każdy. Komendant Jarosław Szymczyk przyznał, że Polacy często bronili się przed noszeniem maseczek twierdząc, że ze względów zdrowych nie mogą ich nosić. Zwolnić od tego może jedynie stosowne zaświadczenie od lekarza lub dokument potwierdzający niepełnosprawność.

- Każda osoba bez maseczki, która nie będzie posiadała dokumentu będzie z całą surowością karana - podkreślił.

Ponadto minister poinformował o zmianach dotyczących zgromadzeń. - Z tego względu wprowadzony zostanie wymóg 100 metrów między zgromadzeniami tak, by uniemożliwić ich łączenie się - powiedział Niedzielski. 

Minister przypominam również, że od najbliższej soboty wchodzi nowy pakiet obostrzeń. - Przypominam, że w czerwonej strefie lokale gastronomiczne będą mogły operować tylko do 22:00. Przypominam, że maseczki staną się od soboty obowiązkiem nie tylko w strefie czerwonej, mówię tutaj o otwartej przestrzeni, ale również w strefie żółtej - dodał.

Ograniczona zostanie również liczba uczestników imprez okolicznościowych, czyli wesel, styp i innych tego rodzaju spotkań. - Tutaj wprowadzamy takie obostrzenia, że w strefie zielonej zmniejszamy liczbę uczestników ze 150 do 100, w strefie żółtej ze 100 do 75, w strefie czerwonej nadal zostaje 50. Ostatnie obostrzenie wejdzie z tygodniowym vacatio legis, tak żeby dać możliwość przeniesienia tej imprezy, przeorganizowania, by nie wprowadzać obostrzenia z piątku na sobotę i zaskakiwać wszystkich - powiedział minister. 

Trzecia zmiana dotyczy zakazu udostępniania lokali gastronomicznych lub innych zamkniętych przestrzeni do imprez czy dyskotek. - Przypominam, organizowanie imprez w klubach jest zakazane we wszystkich strefach. Każda taka impreza będzie naruszeniem przepisów rozporządzenia - dodał minister zdrowia. Minister i komendant ogłosili politykę zero tolerancji dla nieprzestrzegania zasad DDM - dezynfekcji, dystansu i maseczek.

- W dobie eskalacji pandemii nie ma zgody na egoizm. To jest wchodzenie w strefę bezpieczeństwa drugiego człowieka. To jest nasza odpowiedzialność za swoje zdrowie, ale też innych osób - powiedział Adam Niedzielski.

Minister przypomniał, że od najbliższej soboty zasłanianie ust i nosa we wszystkich miejscach publicznych obowiązywać będzie także w strefach żółtych - a nie tylko w czerwonych, jak było do tej pory.

Minionej doby przybyło 2236 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 12 na terenie działalności PSSE w Wodzisławiu Śl. (2 w Jastrzębiu, 7 w Wodzisławiu, 2 w Pszowie, 1 w Godowie). Raciborski sanepid odnotował 6 nowych zakażeń (4 w Raciborzu, 1 w Krzyżanowicach i 1 w Pietrowicach Wielkich). Od 4 marca odnotowano 104316 zakażeń w naszym kraju. Zmarło 2717 osób. 

ZASŁANIANIE UST I NOSA W MIEJSCACH PUBLICZNYCH

Obowiązek dotyczy: noszenia maseczek lub innego rodzaju zasłaniania ust i nosa w sytuacji, gdy nie można zachować 1,5-metrowej odległości od innych. Usta i nos musisz zasłonić w przestrzeni otwartej, gdy nie masz możliwości zachowania 1,5 metrów odległości od innych, a także w przestrzeni zamkniętej – np. w sklepach, w komunikacji zbiorowej.

Maseczkę trzeba wciąż obowiązkowo nosić m.in.:
- w autobusie, tramwaju i pociągu,
- w samochodzie osobowym, jeśli jedziesz z kimś, z kim nie mieszkasz na co dzień,
- w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
- w kinie i teatrze,
- u lekarza, w przychodni, w: szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
- w kościele i szkole, na uczelni
- w urzędzie (jeśli idziesz załatwić tam jakąś sprawę) i innych budynkach użyteczności publicznej.

Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa?
- w restauracji lub barze – gdy zajmiesz miejsce przy stole i jesz lub pijesz,
- w pracy – jeśli nie masz styczności z osobami z zewnątrz (np. podczas obsługi klientów i interesantów),
- podczas przebywania w lesie,
- podczas spożywania posiłków lub napojów po zajęciu miejsca siedzącego w pociągu objętym obowiązkową rezerwacją miejsc, w tym posiłków i napojów wydawanych na pokładzie pociągu (wagon WARS).