Niedziela, 28 lutego 2021

imieniny: Romana, Makarego, Lutomira

RSS

Inauguracja roku akademickiego. Rektor PWSZ: Największą naszą siłą marketingową jest dobra dydaktyka [ZDJĘCIA, LIVE]

01.10.2020 11:11 | 1 komentarz | mad, ma.w
Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 12:55

Raciborskie Centrum Kultury gości środowisko akademickie Raciborza. Tegoroczna inauguracja przeprowadzana jest z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

Inauguracja roku akademickiego. Rektor PWSZ: Największą naszą siłą marketingową jest dobra dydaktyka [ZDJĘCIA, LIVE]
Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2020/2021
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

1 października studenci wracają na uczelnie*. Tego też dnia raciborska PWSZ inauguruje nowy rok akademicki. To pierwsze rozpoczęcie, w którym jako rektor uczelni występuje dr. Paweł Strózik. Program uroczystości, mimo sytuacji epidemicznej, nie uległ zmianie w stosunku do lat ubiegłych i obejmuje m.in.: wystąpienie JM Rektor oraz wystąpienia zaproszonych gości, immatrykulację studentów I roku oraz wykład inauguracyjny. W tym roku wygłosi go dr hab. inż. arch. Katarzyna Mazur-Belzyt prof. Politechniki Śląskiej i PWSZ w Raciborzu.

Transmisja live:

Obecna na inauguracji poseł Gabriela Lenartowicz podkreślała, że tegoroczne rozpoczęcie roku jest wyjątkowe z racji pandemii koronawirusa. – Bywałam na większości z inauguracji w PWSZ Racibórz w poszczególnych latach akademickich, ale ta jest szczególna. Atmosfera, która nam towarzyszy też o tym świadczy. Czas pandemii spowodował, że doceniliśmy, a także okazujemy potrzebę bezpośredniego kontaktu. Widać to po tym, jak bardzo łakniemy potrzebę bezpośredniego kontaktu – powiedziała. Pani poseł w trakcie swojego przemówienia życzyła wszystkim „zwyczajnie zdrowia”. – Życzę także, by studia były studiowaniem, a nie prostym uczeniem się – dodała posłanka ziemi raciborskiej.

– Repetitio est mater studiorum (Powtarzanie jest matką wiedzy – przyp. red) – łacińską sentencją swoją przemowę rozpoczął prezydent Raciborza Dariusz Polowy. – Ta mrówcza praca, a co dzień niedoceniania, jest źródłem sukcesu – stwierdził Polowy. Włodarz życzył, aby „tej mrówczej pracy nie zabrakło i byśmy mogli być dumni z tej naszej perełki, jaką jest PWSZ”.

Biskup diecezji gliwickiej Jan Kopiec przypomniał z kolei, że tegoroczna inauguracja raciborskiej PWSZ jest już dziewiętnastą z kolei. Biskup uczestniczył we wszystkich inauguracjach z wyjątkiem zeszłorocznej. – Zawsze odzywa się odzew wdzięczności za powstanie tej szkoły i tworzenie w Raciborzu tej szczególnej atmosfery, że można. A przede wszystkim, że warto – mówił. Biskup akcentował, że „nic tak wspaniale człowieka nie wzbogaca, jak pogłębienie własnej świadomości i jednocześnie wypracowanie kompetencji”. – Oby ten rok był bardzo pomyślny i przyniósł dużo ciekawych odkryć – dodał ordynariusz.

JM Rektor PWSZ, dr Paweł Strózik, w swoim wystąpieniu dziękował wszystkim przemawiającym „za piękne słowa”. – Będziemy wypełniali wszystkie elementy, które szkoła wyższa powinna wypełniać, ale prosimy o wsparcie. Jest ono bardzo cenne, wartościowe i konieczne – powiedział. Rektor zauważał, że obecnie uczelnia wchodzi w 19 rok dydaktyczny, z kolei za rok będzie świętowała 20-lecie. – Uczelnia obecnie kształci około 1,5 tys. studentów, to liczba optymalna z dwóch względów. Po pierwsze: otoczenie uczelni jest w stanie zapewnić studentom odpowiednie miejsca odbywania praktyk zawodowych oraz ćwiczeń praktycznych, a także wchłonąć tylu naszych absolwentów. Po drugie: kadra dydaktyczna pracująca w uczelni jest w stanie skutecznie kształcić tyle osób – mówił w RCK rektor Strózik.

Sternik PWSZ zwracał uwagę, że czasy pandemii dla uczelni zawodowej są trudne, bo ta musi kształcić w sposób praktyczny. Ponad połowa zajęć, zgodnie z przepisami prawa, musi być prowadzona w sposób najbardziej zbliżony do warunków pracy. – Okres epidemii i wymuszonego przez nią kształcenia zdalnego ujawnił ogromny potencjał narzędzi, do kształcenia na odległość, które w uczelni są już obecne. Dostosowanie procesów dydaktycznych do panujących warunków epidemicznych, jest już w dużym stopniu zrealizowane – powiedział. Dodał, że prawdziwym wyzwaniem była tegoroczna rekrutacja z racji pandemii. Wynik jednak zadowala władzę. W tym roku zgłosiło się ponad 700 kandydatów. – Największą naszą siłą marketingową jest dobra dydaktyka – stwierdził.

Dr Paweł Strózik mówił także o planach na najbliższe czasy. Uczelnia chce ustabilizować nowe kierunku, które nie zrealizowały pełnego cyklu szkolenia, zapewniając właściwą kadrę dydaktyczną i zaplecze do prowadzenia zajęć. Rozważene jest także tworzenie nowych kierunków jak logistyka, ekonomia z silnym akcentem na naukę języków obcych czy kierunków paramedycznych (ratownictwo medyczne, dietetyka, kosmetologia, a nawet fizjoterapię, jeśli będą sprzyjały ku temu warunki prawne). W PWSZ nie zamykają się także na otwarcie kolejnego kierunku inżynierskiego. – Chcę, aby PWSZ Racibórz była uczelnią: wartości, zaufania, dobrych relacji międzyludzkich, spokoju, harmonijnej pracy w poczuciu bezpieczeństwa. Uczelnią demokratyczną, zdecentralizowaną, delegującą uprawnienia. A także uczelnią solidarną, w której następuje pokoleniowa wymiana doświadczeń. Uczelnią innowacyjną, przedsiębiorczą i kształcącą takich absolwentów, których rynek pracy natychmiast wchłania – powiedział rektor.

*1 października to dzień rozpoczęcia nowego roku akademickiego. Należy jednak dodać, że zajęcia dydaktyczne w raciborskiej PWSZ ruszają 2 października.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Gabriela  Lenartowicz

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm

Paweł Strózik

Paweł Strózik

Rektor PWSZ Racibórz kadencji 2020-2024