Sobota, 28 listopada 2020

imieniny: Zdzisława, Lesława, Gościerada

RSS

Epidemia na Śląsku:

Wdowa wini urzędników o śmierć męża - Wydarzenia Polsatu o sprawie opisanej przez Nowiny

30.09.2020 12:23 | 3 komentarze | art

Wczoraj tj. 29 września, w głównym wydaniu serwisu informacyjnego Wydarzenia w Polsacie, dziennikarz Marek Sygacz opowiedział opisaną wcześniej przez Nowiny Wodzisławskie i portal Nowiny.pl historię mężczyzny, który zmarł, ratując przed wodą swój dobytek. Przypomnijmy, że wdowa po zmarłym, Małgorzata Sołtysek, o śmierć męża obwinia urzędników. 

Wdowa wini urzędników o śmierć męża - Wydarzenia Polsatu o sprawie opisanej przez Nowiny
Wydarzenia Polsatu szeroko informowały wczoraj o sprawie, którą wcześniej opisały Nowiny Wodzisławskie i portal Nowiny.pl
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Temat na naszych łamach opisywaliśmy dwukrotnie. Pani Małgorzata i jej mąż Andrzej z wodą zalewającą piwnicę ich domu zmagali się od ponad 9 lat. Mniej więcej odkąd wybudowano kanalizację sanitarną przy drogach miejskich. Jak wyjaśnia Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl., podczas tych prac, co ustalono na wizji lokalnej, uszkodzeniu uległ wylot kanalizacji deszczowej do rzeki Leśnicy. Został on co prawda odbudowany, ale o średnicy o połowę mniejszej niż wcześniej. Efekt, zdaniem urzędników starostwa, jest taki, że kanalizacja deszczowa na ulicy Więźniów Politycznych, którą poprzez Zarząd Dróg Wojewódzkich administruje miasto, nie jest w stanie odebrać całej wody spadającej w czasie ulewnych deszczy na tę ulicę, a także na ul. Kosynierów i Curie-Skłodowskiej oraz Chrobrego. W efekcie zalewa dom pani Małgorzaty. Małżonkowie wielokrotnie w tej sprawie interweniowali m.in. w Urzędzie Miasta Wodzisław Śl. Bez skutku. 26 czerwca podczas ulewy dom Sołtysków ponownie zalało. Kiedy mąż pani Małgorzaty, próbował walczyć z wodą, ratując dobytek, jego żona wzywała na pomoc straż pożarną. Kiedy wróciła do piwnicy, jej mąż leżał na ziemi. Chwilę później zmarł. Dostał zawału serca. Wdowa o śmierć męża obwinia urzędników.

I właśnie tę sprawę dość szeroko pokazały w głównym wydaniu z 29 września polsatowskie Wydarzenia, podkreślając, że jako pierwsze opisały ją wodzisławskie Nowiny. Nas najbardziej zaskoczyła wypowiedź Janusza Lipińskiego, kierownika Zarządu Dróg Miejskich w Wodzisławiu Śl., a więc jednostki podlegającej wodzisławskiemu urzędowi miasta. Ten wydarzeniom powiedział: "My dostaliśmy informację w tym miesiącu, być może miasto zajmowało się tym wcześniej, trudno mi powiedzieć". Tymczasem małżeństwo Sołtysków o wiele wcześniej wysyłało w sprawie zalewania ich domu pisma do magistratu. Czyżby urzędnicy magistratu nie przekazali tego tematu do ZDM-u? Nie wiadomo. Odkąd 2 września wysłaliśmy prośbę o komentarz do tej sprawy do Urzędu Miasta w Wodzisławiu Śl., wodzisławski magistrat milczy.

Materiał Polsatu można obejrzeć tu, od 18. minuty nagrania.