Niedziela, 28 lutego 2021

imieniny: Romana, Makarego, Lutomira

RSS

Szybko i bezpiecznie. Szpital ma sprzęt do wykrywania koronawirusa

04.10.2020 07:00 | 5 komentarzy | juk

Nowa aparatura wodzisławsko–rydułtowskiego szpitala ma przyspieszyć diagnozowanie pacjentów z podejrzeniem koronawirusa. Wpłynie to na bezpieczeństwo ich samych, jak i pracowników lecznicy.

Szybko i bezpiecznie. Szpital ma sprzęt do wykrywania koronawirusa
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W połowie lipca do pracowni mikrobiologii Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej (PPZOZ) w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl. trafił analizator i komora laminarna do molekularnego wykrywania RNA patogenów przy użyciu reakcji łańcuchowej polimerazy z odwrotną transkrypcją (RT–PCR). Sprzęt umożliwia wykrywanie patogenów chorobotwórczych, w tym m.in. koronawirusa SARS–CoV–2 wywołującego chorobę Covid–19. – Posiadanie takiego wyposażenia daje naszemu szpitalowi wiele możliwości – podkreśla wodzisławski starosta Leszek Bizoń.

Z korzyścią dla pacjentów

Urządzenie pozwoli wodzisławsko–rydułtowskiej lecznicy na bezpieczne wykonywanie hospitalizacji w obu lokalizacjach w trybie planowym. Każdy pacjent będzie mógł mieć zrobiony test na obecność koronawirusa w czasie około godziny. Sprzęt znacząco ograniczy też ryzyko zakażenia personelu, a w przypadku wykrycia zachorowania pozwoli na szybkie podjęcie działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się choroby. Dla PPZOZ–u i jego pacjentów jest to o tyle istotne, że staną się już niezależni i nie będą musieli czekać nawet kilku dni na wyniki próbek testów. – W pierwszej kolejności sprzęt ma służyć pacjentom naszego szpitala. W zależności jak często będzie wykorzystywany i jakie będą moce przerobowe pracowni będziemy się zastanawiać nad kolejnymi formami jego wykorzystywania – mówi starosta Bizoń. Dodaje, że urządzenie jest jednak za małe, aby wykonywać nim masowe badania. Koszt nowej aparatury wyniósł prawie 380 tys. zł.

Nie tylko koronawirus

Nowy sprzęt pozwala na oznaczanie nie tylko koronawirusa, ale również innych patogenów chorobotwórczych, jak wirusy, bakterie, a nawet grzyby. Jest zatem bardzo przydatny dla diagnozowania nie tylko Covid–19, ale też innych chorób, np. w okresie zwiększonej zachorowalności na grypę i infekcje grypopodobne, a także – co niezmiernie istotne – dla wykrywania bakterii Clostridium Difficile – odpowiedzialnej za większość zakażeń szpitalnych. – Nawet jeżeli w pewnym momencie epidemia koronawirusa się skończy, to będziemy mogli urządzenie w dalszym ciągu wykorzystywać i na pewno nie będzie stało bezużytecznie – podkreśla dyrektor PPZOZ–u Krzysztof Kowalik.

Wpisani na ważną listę

Badania na obecność koronawirusa wykonują w naszym kraju laboratoria wskazane przez Ministra Zdrowia. Od 30 marca ministerstwo publikuje na swojej stronie internetowej tzw. wykaz laboratoriów COVID. Według stanu na 16 września na liście znajdują się 194 placówki, w tym 24 w województwie śląskim. Dzięki staraniom dyrekcji lecznicy, władz powiatu wodzisławskiego na czele ze starostą Leszkiem Bizoniem oraz senator Ewy Gawędy, od połowy września do tego wykazu dołączyła pracownia diagnostyki mikrobiologicznej PPZOZ–u. Obecnie szpital jest w trakcie zawierania umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia w zakresie finansowania wykonywania badań w kierunku SARS–CoV–2. – Po podpisaniu umowy będziemy mogli wykonywać w pełnym zakresie testy dla naszych pacjentów – mówi Krzysztof Kowalik.

(juk)

Ludzie:

Leszek Bizoń

Leszek Bizoń

Starosta Wodzisławski