Sobota, 24 października 2020

imieniny: Marcina, Rafała, Arety

RSS

Kazimierz Kutz patronem Placu Teatralnego w Rybniku. Tego chce Łukasz Kohut

30.09.2020 10:27 | 3 komentarze | (q)

Poseł do PE Łukasz Kohut proponuje upamiętnienie Kazimierza Kutza w Rybniku. Napisał w tej sprawie pismo skierowane do Prezydenta Miasta Rybnika oraz Rady Miejskiej w Rybniku z propozycją zmiany nazwy placu Teatralnego w Rybniku na Plac Teatralny im. Kazimierza Kutza.

Kazimierz Kutz patronem Placu Teatralnego w Rybniku. Tego chce Łukasz Kohut
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Oto treść listu:

Szanowni Panowie,

jako Ślązak, mieszkaniec Rybnika oraz poseł do Parlamentu Europejskiego gorąco zaangażowany w promocję śląskiej kultury przedstawiam niniejszym obu Panom propozycję zmiany nazwy Placu Teatralnego w Rybniku na Plac Teatralny im. Kazimierza Kutza w Rybniku.

Zasługi Kazimierza Kutza dla śląskiej i polskiej kultury są bezsprzeczne. Dość przypomnieć wyreżyserowaną przez niego filmową trylogię śląską, fakt bycia założycielem i kierownikiem Zespołu Filmowego „Silesia” czy liczne spektakle Teatru Telewizji.

Kazimierz Kutz rozumiał sztukę teatralną i filmową jak mało kto. Słowem i kamerą malował obrazy niezapomniane, które uczyły i będą uczyć kolejne pokolenia jak czuć, myśleć i być dumnym ze swojej tożsamości. Jestem przekonany, że jako wybitny Ślązak, reżyser, scenarzysta, pisarz i publicysta będzie on właściwym patronem Placu Teatralnego w Rybniku. Pozwolę sobie dodać, iż pomysł znalazł już akceptację u Pani Iwony Świętochowskiej-Kutz.

Byłbym bardzo wdzięczny za możliwość przedstawienia miejskim radnym mojej propozycji podczas nadchodzącej, październikowej sesji Rady Miasta Rybnika. Ufam również, iż obaj Panowie odniesiecie się do niej przychylnie.

Z poważaniem,
Łukasz Kohut