Czwartek, 26 listopada 2020

imieniny: Delfiny, Lechosława, Konrada

RSS

Epidemia na Śląsku:

Jak dobrze wybrać domenę?

30.09.2020 11:15 | 0 komentarzy | (s)

Znalezienie odpowiedniej domeny wydawać się może prostym zadaniem, ale nie do końca jest to prawdą. Szukając idealnego adresu, możesz mieć wiele dylematów. M.in. musisz zdawać sobie sprawę z tego, że nazwa, którą chcesz zarejestrować, nie musi być wolna, podobnie jak interesujące cię rozszerzenie. O czym jeszcze warto pamiętać, szukając domeny?

Jak dobrze wybrać domenę?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W poszukiwaniu wolnych domen

Proces rejestracji domeny jest bardzo prosty. Wybierasz taki adres, którego chcesz się stać abonentem. Wprowadzasz niezbędne dane, płacisz za pierwszy rok korzystania z nazwy i gotowe – jest ona do twojej dyspozycji. Wystarczy, że dodasz serwery DNS hostingu i domena zostanie z nim sparowana. Tzn. po wpisaniu adresu otwierać się będzie twoja strona, o ile wcześniej dodałeś ten adres na wspomnianym hostingu. Zanim jednak dojdzie do tego etapu, musisz sobie udzielić odpowiedzi na kilka ważnych pytań. Możliwe, że będziesz musiał zrezygnować z danej domeny, gdyż będzie ona niedostępna. Oto kilka cennych informacji związanych z domenami:

  • Zwróć uwagę na wybór rozszerzeń u danego operatora – nie każda firma oferuje zarówno polskie domeny narodowe (.pl), jak i domeny lokalne (np. .waw.pl), globalne (np. .com.pl), tzw. nowe domeny (np. .pizza) czy inne. Jakie to ma znaczenie, skoro chcesz zarejestrować .pl? Pamiętaj, że liczba zajętych domen .pl przekracza 2 mln, zatem bardzo prawdopodobne, że nazwa, którą chcesz wybrać jest niedostępna. Wtedy ważne będzie to, jaki wybór rozszerzeń zapewnia dana firma.
  • Funkcjonalna wyszukiwarka może być bezcenna – pojawił się problem z rejestracją domeny? Nie jest dostępna? W takich przypadkach nieoceniona jest wyszukiwarka, która pomoże odnaleźć wolne domeny. Dlaczego? Otóż może ona pokazać na liście propozycje innych rozszerzeń niż przez ciebie wybrane, ale z taką samą nazwą. Może również wyświetlić listę adresów z taką końcówką, na jakiej ci zależało, ale z nieco zmodyfikowaną nazwą. Być może nie brałeś pod uwagę danego adresu, a jest on nie mniej atrakcyjny.
  • Rezerwacja domen .pl nie jest dostępna – jeszcze do niedawna można było zarezerwować adres z rozszerzeniem .pl na 14 dni i tyle samo czasu użytkownik miał na zastanowienie się, czy na pewno decyduje się na daną nazwę i na jej opłacenie. Obecnie wygląda to inaczej. Nie ma już możliwości rezerwacji. Żeby stać się abonentem domeny, musisz ją od razu opłacić. Nie ma znaczenia to, kiedy rozpoczniesz proces rejestracji – jeśli ktoś robi to w podobnym czasie i szybciej zapłaci, to domena będzie do jego dyspozycji.
  • Możesz odkupić domenę – prawa do danego adresu możesz nabyć od jego aktualnego abonenta. Jego dane możesz znaleźć, korzystając z narzędzi WHOIS, chociaż nie zawsze. Jeśli jednak pod danym adresem znajduje się strona firmowa czy duży portal, to szanse na zakup mogą być niewielkie, chyba że jesteś w stanie zaproponować bardzo dużą kwotę. Często jednak można trafić na domeny, które są na sprzedaż i pozostaje tylko kwestia uzgodnienia ceny. Następnie należy dokonać cesji, czyli zmiany nazwy abonenta. Jeśli nie będzie ci odpowiadać obsługa u danego operatora, to możesz skorzystać z transferu domeny i przenieść ją do firmy, z usług której korzystasz obecnie.

Teoretycznie na rynku masz do dyspozycji setki rozszerzeń, ale kiedy zaczniesz szukać odpowiedniej dla siebie domeny, to często pojawia się problem, bo okazuje się, że popularne nazwy są już zajęte. Polacy są wciąż przekonani przede wszystkim do naszego rozszerzenia narodowego .pl, tymczasem można przecież wybrać wiele innych atrakcyjnych nazw. Dlaczego pizzeria nie może mieć adresu twojanazwa.pizza? Warto brać pod uwagę również i takie rozszerzenia.

Materiał zewnętrzny