Niedziela, 29 listopada 2020

imieniny: Błażeja, Saturnina, Fryderyka

RSS

Epidemia na Śląsku:

Program Czyste Powietrze budzi emocje

30.09.2020 07:00 | 102 komentarze | ska

RYDUŁTOWY, PSZÓW Sporym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie informacyjne, zorganizowane w Rydułtowskim Centrum Kultury przez stowarzyszenie Zdrowe Rydułtowy. Tematem spotkanie był program Czyste Powietrze, który wzbudza coraz większe zainteresowanie w związku z koniecznością wymiany starych pieców do końca przyszłego roku.

Program Czyste Powietrze budzi emocje
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rydułtowskie Centrum Kultury odwiedziło ponad 70 osób, zainteresowanych wymianą nieefektywnych źródeł ciepła oraz termomodernizacją budynków. Członkowie stowarzyszenia prześledzili dokładnie cały wniosek z projektu, aby zainteresowani mogli już przygotować odpowiednie dokumenty i ustrzegli się przed najpopularniejszymi błędami. Jakie są najczęstsze z nich? – Nieprawidłowy status wnioskodawcy (właściciel czy współwłaściciel). Wnioskujący nie zawsze orientują się ,czy są właścicielami nieruchomości czy współwłaścicielami np. z małżonkiem. Odsyłamy wtedy do ksiąg wieczystych aby sprawdzić status – informuje Dominik Handschuh ze Stowarzyszenia Zdrowe Rydułtowy. Drugi popełniany błąd również wiąże się z księgami wieczystymi, a konkretnie z numerem działki. Zdarza się, że wskazany numer nie jest zapisany w księdze wieczystej i wnioskodawca musi to zweryfikować. – Zdarza się, że wnioskodawca nie zna powierzchni całkowitej budynku/lokalu mieszkalnego w m2. Wtedy odsyłamy do projektu budowlanego lub naliczonego podatku od nieruchomości – wyjaśnia Dominik Handschuh. Zdarza się, że wnioskodawcy nie mają wyceny inwestycji. Wtedy sugerowane jest wpisanie maksymalnych kosztów kwalifikowanych. Działacze stowarzyszenia zaznaczają także, że drukowaną papierową wersję wniosku należy podpisać przed wysłaniem do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Zdarzały się już błędy w postaci wysłanego wniosku bez podpisu.

Warto dodać, że w Pszowie także mieszkańcy mogli skonsultować się i złożyć wnioski do programu. Przed MOK-iem w miniony czwartek stanęło mobilne biuro programu Czyste Powietrze wraz ze specjalistami WFOŚiGW. W Pszowie w ramach stałego punktu konsultacyjnego programu Czyste Powietrze, który mieści się w Urzędzie Miasta Pszów, mieszkańcy mogą zasięgać informacji na temat programu oraz składać wnioski. To praktyczne rozwiązanie, bo nie trzeba jechać do Katowic, aby złożyć wniosek. Punkt jest otwarty w poniedziałki od 9.00 do 12.00 oraz w środy od 14.00 do 17.00. Wizyty należy umawiać telefonicznie pod numerem (32) 716 08 28.

Punkty konsultacyjne programu działają także w Gorzycach, Mszanie, Lubomi i w Godowie.

Szymon Kamczyk