Niedziela, 28 lutego 2021

imieniny: Romana, Makarego, Lutomira

RSS

Co z mieszkańcami, którzy nie przyłączą się do kanalizacji?

29.09.2020 19:00 | 2 komentarze | mad

Nie wszyscy ochoczo przyłączają się do kanalizacji sanitarnej. Termin wyznaczony przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Krzanowicach kończy się wraz z wrześniem. Co z mieszkańcami, którzy nie dotrzymają tego terminu?

Co z mieszkańcami, którzy nie przyłączą się do kanalizacji?
Tematy kanalizacyjne często poruszane są przez radnego Józefa Kocema na sesjach w Krzanowicach.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wraz z zakończeniem pierwszego etapu kanalizacyjnego w Moravii mieszkańcy odetchnęli z ulgą. Skończyły się liczne utrudnienia drogowe, które niejednokrotnie wprawiały kierowców w złość. To odcinek, w ramach którego wybudowano 5 km kanalizacji, co łącznie pozwala na wykonanie 258 przyłączy. Koszty skalkulowano na kwotę 5,5 mln zł, a na realizację inwestycji gmina pozyskała 3,5 mln zł unijnego dofinansowania. W ramach inwestycji wykonano podłączenie do pierwszej studni w posesji i od tej studni mieszkańcy we własnym zakresie muszą wykonać przyłączenie* do budynku. Dotyczy to osób mieszkających przy ulicach: Młyńskiej, Ogrodowej, Sikorskiego, Morawskiej, Akacjowej, Zawadzkiego, Rynku, Krótkiej, Winnej, Tylnej, Polnej, Granicznej, Kwitka, Opawskiej i Kolejowej. Przyłącza nie są dobrowolne, a obowiązkowe. Powinno to nastąpić do 30 września 2020 roku.

Tematy kanalizacyjne na forum krzanowickiej rady miejskiej głównie poruszane są przez nestora rady Józefa Kocema, który dopytuje prezesa wodociągów Wojciecha Błajdę o postępy w pracach. Na minionym posiedzeniu temat również się pojawił. Radny dociekał, ile mieszkańców przyłączyło się już do sieci? – 130 mamy na chwilę obecną – odparł na sesji 22 września prezes Błajda. – Czyli termin zostanie wydłużony? – dopytała radna Ewelina Daniszewska. – Dobre pytanie – uśmiechnął się prezes. Dodał, że obecnie termin wyznaczony jest na 30 września. Wyjaśnił również, że wraz z końcem terminu coraz więcej osób przyłącza się do sieci. Podał, że w ciągu ostatniego miesiąca przybyło 30 przyłączy.

Prezes Błajda informował również radę, że jest kilku właścicieli posesji odmawiających podłączenia się do kanalizacji. Powód? Jak argumentują, odmawiają, bo tam nie mieszkają. – Muszę zdecydować, co będziemy z takimi posesjami robić – zakomunikował szef krzanowickich wodociągów. – Ale to uzbrojenie przyszłego terenu – bronił wykonanego zadania radny Kocem. – Ale Unia Europejska nie dała pieniędzy na uzbrajanie terenu i podwyższenie wartości działek, ale na to, by mieszkańcy się podłączyli i aby był efekt utrzymany – odparł prezes. Dopytywany przez radnego Andrzeja Woźniaka czy można zweryfikować prawdomówność tych mieszkańców, wyjaśniał, że będzie to weryfikowane.

A co z osobami, które jednak nie przyłączą się do 30 września? – Sporządzimy informację do burmistrza o liczbie mieszkańców, którzy się nie podłączyli i zdecydujemy o dalszych krokach – wyjaśniał Wojciech Błajda.

W gminie pojawia się również temat skanalizowania kolejnej części Moravii. Prezes wodociągów mówi o wykonaniu dwóch kilometrów. W planach jest rozpoczęcie prac w przyszłym roku, natomiast w tym roku wyłonienie wykonawcy. W ramach tej inwestycji sieć miałaby dotrzeć do kolejnych 159 domów.

(mad)

*Przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą odpowiednie wymagania określone w przepisach. W innym przypadku mieszkańcy muszą wykonać przyłącza.

Ludzie:

Andrzej Woźniak

Andrzej Woźniak

Radny gminy Krzanowice

Ewelina Daniszewska

Ewelina Daniszewska

Radna gminy Krzanowice

Józef Kocem

Józef Kocem

Radny gminy Krzanowice