Sobota, 31 lipca 2021

imieniny: Ignacego, Ernesty, Lubomira

RSS

Warsztaty krawieckie i pszczelarskie. Co dzieje się w Nędzy?

28.09.2020 16:30 | 0 komentarzy | d

W Nędzy ruszyły spotkania współfinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2020.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przystanek kulturalny Nędza” – to tytuł projektu realizowanego przez miejscowe Gminne Centrum Kultury. Pod koniec lipca wytypowano sześć inicjatyw zgłoszonych przez mieszkańców do dofinansowania i realizacji w ramach programu.

Cykl spotkań rozpoczęto w piątek 25 września w Zawadzie Książęcej. Wówczas odbyły się warsztaty krawieckie w ramach inicjatywy pt. „Ocalić od zapomnienia, ożywić na scenie”. Dzieci przy asyście swoich mam lub babć, nauczyły się m.in. jak zawiązać supełek na nitce, przyszyć guzik na nóżce i przyszywać haftki. W dalszej części projektu uczestnicy będą reperować stare babcine śląskie stroje, które następnie posłużą tancerzom działającym przy GCK do występów na scenie.

Tego samego dnia w Nędzy odbył się natomiast wykład o tematyce pszczelarskiej prowadzony przez Piotra Swobodę, członka koła Pszczelarzy Gminy Nędza w ramach inicjatywy „Mała pszczoła - Wielki problem”. Uczestnicy mieli okazję poczuć klimat prawdziwej pasieki. Dowiedzieli się, kim jest pszczelarz, czym jest ul, co to pszczela rodzina, jakie znaczenie mają pszczoły dla otaczającego nas świata, dlaczego powinniśmy o nie dbać, jak pozyskuje się miód pszczeli, i jakich narzędzi używa pszczelarz do jego pozyskania.

Natomiast w sobotę 26 września w Zawadzie Książęcej odbyła spotkanie pt. „Starocie to nie śmieci”. W ramach inicjatywy zorganizowano warsztaty pt.: „Rzeźby i odlewy z wosku”. Uczestnicy wysłuchali wykładu wprowadzającego o życiu i zwyczajach pszczół oraz ich pożytku dla całego środowiska, a także mieli okazję skosztować różnych gatunków miodu. Następnie odbyła się część warsztatowa, gdzie każdy mógł zrobić własną świecę woskową oraz wykonać odlew zawieszki choinkowej z wosku pszczelego.

To dopiero przedsmak spotkań, jakie zaplanowano w ramach projektu. O kolejnych Gminne Centrum Kultury w Nędzy informuje TUTAJ.

źródło: GCK Nędza, oprac. (d)