Czwartek, 4 marca 2021

imieniny: Kazimierza, Łucji, Witosława

RSS

W Łubowicach odsłonięto symbol szlaku św. Jakuba [ZDJĘCIA]

27.09.2020 10:35 | 1 komentarz | mad

Słupek wyznaczający szlak dla podążających drogą św. Jakuba stanął w centrum Łubowic nieopodal Górnośląskiego Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa.

W Łubowicach odsłonięto symbol szlaku św. Jakuba [ZDJĘCIA]
Po zakończeniu części oficjalnej kilka osób przeszło fragmentem łubowickiego szlaku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Uroczystości odsłonięcia zorganizowano w czwartek 24 września. Wówczas po wysłuchaniu średniowiecznego hymnu pielgrzymów nastąpiło przecięcie wstęgi. Otwarciu przewodniczyli opiekunowie szlaku, m.in. Barbara Wochnik, Joanna Mrozek, ks. prof. Norbert Widok - kapelan „Peregrini Opolienses”, który podkreślił, że Kościół został zbudowany na Apostołach i tradycji przez nich przekazywanej. – Raciborski szlak drogi św. Jakuba umożliwi pielgrzymowanie od progu swojego domu – powiedział z kolei prezes „Peregrini Opolienses”, Helmut Starosta. Podziękował paniom, które zaangażowały się w przygotowanie szlaku na terenie sołectwa. Słowa uznania skierowane zostały do władz gminy Rudnik, na której terenie leżą Łubowice. Proboszcz parafii ks. Andrzej Styra dokonał natomiast poświęcenia, prosząc, by święty Jakub miał w opiece wszystkich podążających jego szlakiem.

Łubowice są na szlaku raciborskim, który prowadzi od Ujazdu do Nasiedla. To fragment drogi prowadzącej do Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii. Tam ma znajdować się ciało św. Jakuba Większego Apostoła. Pielgrzymi do celu mogą dotrzeć jednym z wielu szlaków. Droga św. Jakuba przeznaczona jest dla pątników indywidualnych lub małych grup, a symbolem wędrujących jest muszla jakubowa.

żródło: sołectwo Łubowice, oprac. (mad)