Wtorek, 20 października 2020

imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa

RSS

Minister nauki: wybory w PWSZ muszą być powtórzone, to sprawa do szybkiego naprawienia

25.09.2020 11:28 | 40 komentarzy | ma.w

Minister nauki Wojciech Murdzek, który polecił powtórkę wyborów na rektora w PWSZ gościł w piątek 25 września w raciborskiej szkole, tyle, że podstawowej (SP18), a nie wyższej. Odniósł się jednak do sytuacji na uczelni zapytany o to przez Nowiny.

Minister nauki: wybory w PWSZ muszą być powtórzone, to sprawa do szybkiego naprawienia
Minister nauki Wojciech Murdzek w SP18 gdzie przybył na zaproszenie prezydenta Raciborza Dariusza Polowego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Minister stwierdził, że delegacja z resortu, który przyjechała do „osiemnastki” ogłosić tam powstanie „mini Kopernika” nie planuje wizyty w PWSZ Racibórz. O ministerialnym poleceniu powtórzenia wyborów do władz uczelni (rektor, senat i kolegium elektorów) powiedział, że „

zdarzają się takie rzeczy”, dotyczą także innych szkół wyższych, nie tylko raciborskiej. - Może to wynikać z trudności z przestawianiem się uczelni w tryb konorawirusowy, w procedurach w związku z tym pojawiają się błędy. To jest sprawa do szybkiego naprawienia - zaznaczył W. Murdzek.

Minister zauważył, że władze PWSZ dbają aby rozpoczęcie orku akademickiego było płynne.

- Czekam na dodatkowe wyjaśnienia, ale na ten moment wszystko wskazuje, że wybory muszą być powtórzone - oznajmił minister w Raciborzu.

Szef resortu nauki odpowiedział na pytanie Nowin jak postąpi jeśli raciborska uczelnia będzie oponowała w sprawie powtórki wyborów. - Scenariusze dalszego działania są umocowane prawnie. Poradzimy sobie z tym z poziomu ministerstwa, ale lepiej żeby lokalnie to rozwiązać - zaznaczył Wojciech Murdzek.

Czy zarządzanie uczelnią wskutek nieważnych wyborów może przejąć komisarz wyznaczony przez ministra? - Nie mnóżmy takich scenariuszy - odparł W. Murdzek.

Dodał, że różne są problemy i zdarzają się dyskretne podpowiedzi resortu, że należy coś naprawić, ale nie spodziewa się, żeby władze uczelni nie poradziły sobie z sytuacją - podkreślił.

Na ponowne zapytanie dziennikarskie o konieczność powtórzenia wyborów do władz PWSZ w Raciborzu, minister powtórzył:

Zdecydowanie tak, bo są materiały do uzupełnia. Tych rzeczy do naprawienia jest tyle, że opcja powtórzenia wyborów jest konieczna.

Przypomnijmy, że resort nauki wezwał na początku września raciborską uczelnię do powtórzenia wyborów, wskazując na braki formalne przy ich przeprowadzeniu (np. brak protokołów, nieumieszczenie informacji w BIP, niewłaściwe karty do głosowania). Dał na to szkole wyższej 30 dni od otrzymania korespondencji. W PWSZ otwarto ją 7 września. Rektor Paweł Strózik powołał zespół, który bada sprawę nieprawidłowości i zapowiedział odpowiedzieć ministerstwu na jego polecenie. Dla niego - według oświadczenia wideo z 22 września - wybory był świętem demokracji, a błędy przy nich uznał za drobne. 

Ludzie:

Paweł Strózik

Paweł Strózik

Rektor PWSZ Racibórz kadencji 2020-2024