Wtorek, 18 maja 2021

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

W Raciborzu powstanie SOWA. Minister Wojciech Murdzek przyjechał zainaugurować projekt, na którym skorzystają dzieci z całego regionu

25.09.2020 10:37 | 1 komentarz | żet, ma.w

Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności powstanie w Szkole Podstawowej nr 18. Będzie to lokalne centrum nauki, z którego będa mogli korzystać uczniowie z Raciborza oraz innych szkół w regionie.

W Raciborzu powstanie SOWA. Minister Wojciech Murdzek przyjechał zainaugurować projekt, na którym skorzystają dzieci z całego regionu
Minister Wojciech Murdzka podczas wizyty w Szkole Podstawowej nr 18 w Raciborzu.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

SOWA to pilotażowy projekt Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik, w ramach którego w całym kraju ma powstać sieć 32 lokalnych centrów nauki. Pierwsze dwa centra powstaną w Piotrkowie Trybunalskim oraz Raciborzu.

Polowy wykazał się refleksem

Minister Wojciech Murdzek powiedział podczas pobytu w Raciborzu (25 września), że wybór naszego miasta na lokalizację jednego z centrów nauki to efekt szybkiej reakcji prezydenta miasta Dariusza Polowego.

- Ogłosiliśmy ten program publicznie dwa miesiące temu. Prezydent Raciborza szybko się z nami skontaktował, powiedział, że jest tutaj odpowiednie miejsce, atmosfera, wola współpracy. Dzięki temu jesteście w czołówce samorządów, które będą realizować ten projekt - powiedział minister W. Murdzek.

Wyłożą półta miliona złotych

Realizacja projektu SOWA w Raciborzu przełoży się na powstanie w Szkole Podstawowej nr 18 Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, a więc lokalnego centrum nauki wyposażonego w interaktywne atrakcje wzorowane na tych z warszawskiego "Kopernika".

Szacunkowa wartość realizacji przedsięwzięcia to 1,5 mln zł. Projekt zostanie sfinansowany przez ministerstwo, po stronie gminy będzie leżało utrzymanie centrum (opłaty za media).

- Liczymy na to, że z tego centrum będzie korzystać nie tylko społeczność szkół z Raciborza, ale również ościennych miast, miasteczek i powiatów - powiedział nam Tomasz Michalski, dyrektor gabinetu politycznego Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Pytania, zabawa, nauka

- Chcemy, żeby dzieci bawiąc się, mogły eksperymentować, stawiać sobie pytania, uczyć się pracy w zespole. Odkrywać rzeczywistość i reguły nią rządzące, które zostały nam podarowane przez Stwórcę. Fizyka, astronomia, biologia - to wszystko jest fascynujące. Odkrywanie zjawisk, które później mają przełożenie na naukę, musi zostać gdzieś zainicjowane i właśnie w tym celu działa Centrum Nauki Kopernik, właśnie po to powstają lokalne centra nauki SOWA - dodał minister Wojciech Murdzek.

Dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer powiedział, że centrum pozwoli dzieciom na mierzenie się i rozwiązywanie problemów poprzez eksperymentowanie. Ponadto będzie stanowić atrakcyjną zachętę dla dzieci, nauczycieli i rodziców do udziału w sprawdzonych programach edukacyjnych "Kopernika", m.in. w Klubie Młodego Odkrywcy oraz projektach familijnych, w których uczniowie zadają pytania (np. dlaczego w rurach płynie woda? Jak to się dzieje, że w telefonie słychać głos mamy?), a specjaliści z Centrum Nauki Kopernik przygotowują zestaw eksperymentów, który pozwoli udzielić na nie odpowiedzi. - Mam nadzieję, że ta oferta będzie oddziaływać regionalnie w odległości kilkudziesięciu kilometrów - dodał dyrektor R. Firmhofer.

Dlaczego SP 18?

Na pytanie Nowin, dlaczego SOWA powstanie w SP 18, prezydent Dariusz Polowy odpowiedział, że jest to m.in. pokłosie "ubiegłorocznych analiz, które wskazały, że w szkołach w centrum dysponujemy dodatkowymi pomieszczeniami".

- Pojawił się postulat, aby znaleźć przeznaczenie dla tych wolnych pomieszczeń. Trudno wyobrazić sobie lepszy sposób ich wykorzystania niż powstanie nowoczesnego centrum nauki - wyjaśnił Dariusz Polowy. Zdaniem prezydenta, SOWA pokaże dzieciom, że poznanie rzeczywistości nie wymaga tylko ślęczenia nad książką i może być przyjemnością.

- Niezmiernie się cieszę, że zostaliśmy wyróżnieni i będziemy mogli zachęcać uczniów do nauki takich przedmiotów jak matematyka, fizyka, chemia, informatyka czy astronomia. Liczę, że dzięki temu za rok - dwa poprawi się frekwencja na konkursach z przedmiotów ścisłych - powiedział nam z kolei Mariusz Kaleta, dyrektor SP 18 w Raciborzu.

"Dzieci zapominają o smartfonach"

Wizyta kierownictwa Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki "Kopernik" w Szkole Podstawowej nr 18 w Raciborzu została połączona z przyjazdem "Naukobusu" z mobilną wystawą "Eksperymentuj!", która spotkała się z ogromnym zainteresowaniem uczniów.

- Gdy do szkoły przyjeżdża "naukobus", dzieci zapominają o smartfonach, nikt nie wyciąga laptopa. To namacalny dowód na to, że ten bardzo inteligentnie skonstruowany program działa. Tym bardziej cieszę się, ze Racibórz dzięki determinacji prezydenta oraz samorządu jest wśród miast, które zostaną objęte programem SOWA - powiedział nam na zakończenie minister Wojciech Murdzek.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza