środa, 21 kwietnia 2021

imieniny: Anzelma, Bartosza, Konrada

RSS

Dziś do Pszowa przyjedzie mobilne biuro programu Czyste Powietrze

24.09.2020 11:49 | 0 komentarzy | ska

Dzisiaj, w czwartek 24 września do Pszowa przyjedzie Mobilne Biuro Programu Czyste Powietrze pod patronatem Ministerstwa Klimatu i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pszów to kolejne miasto na mapie odwiedzin busa programu Czyste Powietrze. Konsultacji będzie można zaczerpnąć w godzinach 15.00-17.00 na pszowskim rynku. Warto dodać, że w Rydułtowach natomiast, również w czwartek 24 września o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie dla mieszkańców w temacie programu Czyste Powietrze. 

Dziś do Pszowa przyjedzie mobilne biuro programu Czyste Powietrze
Spotkania ze specjalistami WFOŚiGW cieszą się sporym powodzeniem mieszkańców.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dziś do Pszowa przyjedzie mobilne biuro programu Czyste Powietrze

Eksperci z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach będą odpowiadać na pytania dotyczące termomodernizacji czy wymiany tzw. kopciuchów oraz co najważniejsze pomogą wypełnić wnioski o dotacje.

- Spotkania na żywo z osobami, które doradzą w kwestii możliwych rozwiązań termomodernizacyjnych, czy też pokażą, jak wypełnić wniosek w programie, to kolejny krok w celu poprawy jakości powietrza nie tylko w wielkich aglomeracjach, ale również w małych miejscowościach – zaznaczył minister Michał Kurtyka.

Pierwszą gminą w województwie śląskim, gdzie dotarło Mobilne Biuro WFOŚiGW w Katowicach była Pszczyna. Nasi eksperci chcą dojechać do jak największej liczby osób i pomóc im w wypełnianiu wniosków o dotacje na wymianę tzw. kopciuchów oraz termomodernizację domu.

- Dostajemy sygnały, że jest bardzo wiele osób, zainteresowanych wymianą starych kotłów i termomodernizacją swojego domu, które chętnie skorzystałyby z dofinansowania na ten cel, ale przyjazd do siedziby Funduszu w Katowicach lub naszych biur w Bielsku-Białej i Częstochowie, to dla nich często zbyt duże obciążenie – mówi Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Mobilne Biura to inicjatywa Ministra Klimatu, Michała Kurtyki, którą realizują dwa Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska - w Katowicach oraz Krakowie.

Pilotażowy projekt trwał do końca sierpnia br. 4800 przejechanych kilometrów, 2100 konsultacji i ponad 200 złożonych wniosków o dofinansowanie – to efekt wakacyjnej podróży Mobilnego Biura programu Czyste Powietrze. Bus dojechał łącznie do 58 gmin województwa śląskiego. Ze względu na ogromne zainteresowanie Zarząd Funduszu zdecydował o przedłużeniu projektu jeszcze o miesiąc, czyli do końca września.

- Mimo, że w pierwotnej wersji działalność Mobilnego Biura planowana była na dwa wakacyjne miesiące, postanowiliśmy nie zwalniać jeszcze tempa i zdecydowaliśmy o przedłużeniu wyjazdów o miesiąc, do końca września. Zainteresowanie jest bowiem ogromne, a nie wszystkie gminy zdążyliśmy odwiedzić – wyjaśnia Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Spotkania odbywają się z zachowaniem wszystkich zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego, tak, by były bezpieczne dla mieszkańców.

Dodajmy, że spotkania ze specjalistami WFOŚiGW w Katowicach w ramach mobilnego biura odbyły się już m.in. w Wodzisławiu Śląskim, Radlinie, Godowie i Rydułtowach. W tych ostatnich w czwartek 24 września o godz. 17.00 w RCK odbędzie się spotkanie informacyjne dla mieszkańców. Stowarzyszenie Zdrowe Rydułtowy wyjaśni, jak napisać wniosek w programie Czyste Powietrze, jakie dokumenty trzeba przygotować i jakich błędów nie należy popełnić. Spotkanie jest bezpłatne. 

W Pszowie natomiast w ramach stałego punktu konsultacyjnego programu Czyste Powietrze, który mieści się w Urzędzie Miasta Pszów, mieszkańcy mogą zasięgać informacji na temat programu oraz składać wnioski. To praktyczne rozwiązanie, bo nie trzeba jechać do Katowic, aby złożyć wniosek. Punkt jest otwarty w poniedziałki od 9.00 do 12.00 oraz w środy od 14.00 do 17.00. Wizyty należy umawiać telefonicznie pod numerem (32) 716 08 28.