Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

imieniny: Juliusza, Ludosława, Zenona

RSS

Już przeszło czterystu górników protestuje pod ziemią

23.09.2020 18:17 | 20 komentarzy | acz

Jak podaje Śląska Solidarność, po zakończeniu pierwszej zmiany do przeszło 400 osób wzrosła liczba protestujących pod ziemią w 10 śląskich kopalniach. Najwięcej – 185 górników bierze udział w akcji w kopalni Halemba. W kopalni Piast pod ziemią protestuje 70 osób, w pozostałych kopalniach są to grupy ok. 20-30 osobowe.

Już przeszło czterystu górników protestuje pod ziemią
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Protest ma charakter rotacyjny, co oznacza, że ci, którzy zostają pod ziemią po zakończeniu swojej zmiany w pracy zastępuje protestujących kolegów z wcześniejszych zmian. Część uczestników akcji decyduje się na dłuższe pozostawanie pod ziemią.

Podziemny protest rozpoczął się w poniedziałek w trzech kopalniach w Rudzie Śląskiej: w Halembie, Pokoju i Bielszowicach oraz w katowickim Wujku. We wtorek dołączyli do akcji górnicy z Piasta i Ziemowita. W środę protest rozpoczęto w kopalniach: Bolesław Śmiały, Sośnica, Mysłowice-Wesoła i Murcki-Staszic. W czwartek do akcji protestacyjnej mają przyłączyć się górnicy z kolejnych kopalń.

Oprócz kroczącej akcji protestacyjnej pod ziemią, na piątek zapowiadany jest przemarsz górników ulicami Rudy Śląskiej. Udział w demonstracji zapowiedzieli reprezentanci innych branż polskiego przemysłu zagrożonych skutkami unijnej polityki klimatyczno-energetycznej.