Wtorek, 26 stycznia 2021

imieniny: Pauli, Polikarpa, Pauliny

RSS

Nowe lodowisko w Raciborzu

23.09.2020 12:40 | 0 komentarzy | MP

Mamy realną szansę na nowoczesne lodowisko już 1 grudnia 2021 roku.

Nowe lodowisko w Raciborzu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Drodzy Raciborzanie,

Od niespełna dwóch lat konsekwentnie pracuję dla dobra i rozwoju miasta, nie zważając na wszelakie utrudnienia z różnych stron. Konsekwentnie wypełniam swoje zobowiązania złożone w kampanii wyborczej.

Z mojej „10 Polowego” zrealizowałem już kilka punktów takich jak:

1. Mówiłem o pełnym zaangażowaniu raciborskiego samorządu w projekt drogi od Rudnika do ul. Rybnickiej. Dzięki dobrej współpracy z samorządem Województwa Śląskiego realizuje się inwestycja za 300 mln złotych.

2. Zapowiadałem budowę ronda przy Mechaniku. Teraz inwestycja jest na ukończeniu. To również dzięki dobrej współpracy z samorządem Województwa Śląskiego.

3. W ramach likwidacji barier dla niepełnosprawnych realizujemy budowę windy w budynku Urzędu Miasta.

4. Praktyczny rozkład jazdy autobusów PK.

5. Współpraca PK z PKS tak, aby współdziałały a nie konkurowały.

6. Mówiłem o szybkim zakończeniu realizacji Parku Jordanowskiego.

7. Wykorzystanie Zbiornika Racibórz Dolny pod względem rekreacyjnym – aktualnie trwają uzgodnienia szczegółów z Wodami Polskimi.

8. Mówiłem o wsparciu przedsiębiorców. Widoczne to było szczególnie w czasie epidemii.

9. Powołałem architekta miejskiego.

10. Przeprowadziłem zautomatyzowanie strefy płatnego parkowania.

11. Sprawa Dworca PKP jest realizowana.

12. Prezydent wśród ludzi – przykładem cykliczne spotkania z mieszkańcami.

13. Utworzyłem stanowisko konsultanta programu Czyste Powietrze pomagającego w wypełnieniu wniosków.

14. Oczyszczacze powietrza trafiły do żłobka i przedszkoli.

15. Już ponad rok działa certyfikowana stacja monitorowania zanieczyszczenia powietrza.

16. Rozpoczął funkcjonowanie skoordynowany system informacji kulturalnej – Miejski Kalendarz Imprez.

Szanowni Państwo.

Podjąłem decyzję o umieszczeniu w budżecie miasta na przyszły rok nowej, znaczącej dla mieszkańców inwestycji polegającej na budowie nowoczesnego lodowiska krytego. Planuję wybudować nowe lodowisko na gruzach starego obiektu Piastor, które odziedziczyłem po poprzedniej ekipie rządzącej miastem. Stan zrujnowania obecnego lodowiska jest tak głęboki, że nie ma sensu ponosić kosztów jego ciągłych napraw, czy rozbudowy. Warto wspomnieć, że poprzedni rządzący często nie byli w stanie terminowo uruchomić lodowiska ze względu na liczne awarie techniczne. W rezultacie z budżetu miasta musieliśmy wydawać znaczące kwoty. Przykładowo w roku 2015 około 38 tys. na zakup drogich części i usunięcie awarii. Było to czyste marnotrawstwo.

Proponuję raciborzanom budowę zupełnie nowego lodowiska w miejsce starego. Będzie to lodowisko w pełni zadaszone i zabudowane. Przy tafli lodowiska planuję budowę nowych pomieszczeń niezbędnych do wygodnego oraz bezpiecznego korzystania z atrakcji.

Przed głównym wejściem planuję dobudować duży plac parkingowy, jest to rezultat rozmów z mieszkańcami, którzy zgłaszali taką potrzebę. Zaraz za parkingiem będzie budynek z punktem obsługi, w którym będzie można zakupić bilety i wynająć łyżwy. Co ciekawe - za najlepszymi i nowoczesnymi wzorcami - nie będzie sztywnych godzin wejścia, jak to jest na innych lodowiskach. Warto dodać, że jest to dość uciążliwe dla łyżwiarzy. Na naszym lodowisku każdy klient otrzyma opaskę na rękę, dzięki której będzie można o dowolnej porze wejść na lodowisko, a system komputerowy będzie ewidencjonował czas korzystania z atrakcji. Będzie można wykupić czas jazdy np. na 1 godzinę, a jeżeli ktoś zechce korzystać dłużej to później przy wyjściu, po odczycie długości czasu pobytu z opaski, wystarczy dopłacić za przedłużony czas. Dzięki takiemu systemowi unikniemy tłoków po każdej pełnej godzinie jeżdżenia, jak to dzisiaj ma miejsce na okolicznych lodowiskach. Ta sama opaska będzie służyła również do otwierania i zamykania szafek na ubrania. W budynku lodowiska znajdować się będzie wypożyczalnia z dużą ilością par łyżew. Tutaj każdy będzie mógł niedrogo wypożyczyć sprzęt. Cena wypożyczenia nie będzie nastawiona na zysk tylko na pokrycie kosztów zakupu sprzętu. Dodatkowo wypożyczalnię wyposażymy w nowoczesne suszarki do łyżew. Ponadto w dwupiętrowym obiekcie dostępna będzie ostrzarnia. Podsumowując: na parterze będzie sala z punktem obsługi, kasami, wypożyczalnią, ostrzarnią, szatnią oraz węzłami sanitarnymi oraz pomieszczenia techniczne i garaż na nowoczesną, elektryczną rolbę (maszyna do utrzymania tafli lodu). Warto podkreślić, że dzięki temu, że rolba będzie elektryczna unikniemy szkodliwych spalin na lodowisku, jak również zredukujemy znacząco koszty utrzymania. Ciekawym uzupełnieniem lodowiska będzie dostępna na parterze sala na organizację uroczystości połączonych z jazdą na łyżwach. W rezultacie na lodowisku będzie możliwość zorganizowania dla swoich pociech np. urodzin na łyżwach. Na piętrze budynku będzie przeszklona, ogrzewana kawiarnia, która umożliwi osobom towarzyszącym obserwowanie osób jeżdżących po tafli lodowiska. Warto dodać, że w kawiarni będzie ogólnie dostępny Internet. Przewidziana jest również trybuna z miejscami siedzącymi.

Tafla lodowiska będzie całkowicie obudowana dachem i ścianami o konstrukcji lekkiej kratownicy stalowej i półokrągłym kształcie dachu, pokrytego tworzywem. Boki lodowiska będą całe obudowane, aby zapewnić wyższy komfort użytkownikom poprzez eliminację podmuchów wiatru i przeciągów. Urządzenia zasilające lodowisko i dbające o pokrywę lodową umożliwią produkcję tafli o znaczącej grubości, co w konsekwencji zredukuje ilość przerw technologicznych na naprawę lodu. Jest to dzisiaj znaczny problemem dla okolicznych, mniej nowoczesnych lodowisk

Koszty budowy lodowiska szacuję na kwotę w przedziale między 4 mln zł a 4,8 mln zł brutto. Lodowisko będzie czynne od listopada do marca. Po zakończeniu sezonu zimowego na betonowej płycie, na której zimą znajdować się będzie tafla lodu, planuję zorganizować sezonową salę zabaw, czyli specjalne miejsce dla dzieci i młodzieży, w którym będzie można skorzystać z różnych zjeżdżalni i innych atrakcji, nawet w czasie niepogody. W tym miejscu będzie można zorganizować również wiele uroczystości. Lodowisko będzie miało wymiary: szerokość ok. 20 – 25m, długość ok. 45 – 50 m.

Po uruchomieniu lodowisko będzie samowystarczalne ekonomicznie. Oznacza to, że nie trzeba będzie co roku dopłacać z budżetu miasta do jego funkcjonowania, tak jak to było do tej pory. W październiku bieżącego roku zostanie wykonana dokumentacja lodowiska. Najpóźniej na początku 2021 roku zostanie ogłoszony przetarg na jego budowę, rozpoczęcie prac nastąpi na wiosnę 2021 r. i potrwa około 6 miesięcy. Otwarcie lodowiska nastąpi 1 grudnia 2021 r.

Niedawno, spotkałem się z panią Beatą Klimek - Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego i szczegółowo oglądałem ich wybudowane w 2017 roku lodowisko. Zapoznałem się ze wszelkimi aspektami zarówno budowy, jak i funkcjonowania tego obiektu. Zamierzam skorzystać z ich wzorców, ale wprowadzę do tego kilka swoich innowacji, które będą korzystne dla mieszkańców Raciborza. Informuję, że lodowisko w Ostrowie Wielkopolskim nie wymaga dopłat z budżetu i cieszy się dużą frekwencją. Chciałbym również poinformować, że nie zgodzę się na budowę drogiego lodowiska, które według pierwotnych zapowiedzi miałoby kosztować nawet 18 mln złotych. Podejmując przedstawianą inicjatywę mam na względzie dobro oraz realne potrzeby mieszkańców, którzy muszą korzystać z tego typu obiektów sportowych w okolicznych miastach, np. w Pszowie. Dlatego proszę raciborzan o pełne wsparcie tej inicjatywy, jednocześnie informuję że decyzja o budowie lodowiska będzie musiała być przegłosowana przez Radę Miejską. Szanowni raciborzanie uprzejmie proszę o dopingowanie swoich radnych, tak aby ten znaczący projekt został zatwierdzony w budżecie na rok 2021.

Wyżej przedstawiona koncepcja lodowiska została oparta o analizę plusów i minusów wielu okolicznych lodowisk, takich jak lodowiska w: Bohuminie, Cieszynie, Kravarzu, Pszowie, Gliwicach, Rudzie Śląskiej, Poznaniu, Opolu, w Brnie oraz Ostrowie Wielkopolskim.

Jestem otwarty na konstruktywne uwagi, które jeżeli będą korzystne dla mieszkańców, chętnie uwzględnię w moim projekcie i już dzisiaj zapraszam do wspólnej jazdy i zabawy na naszym nowym lodowisku w Raciborzu w dniu 01 grudnia 2021 roku.

Dariusz Polowy

Prezydent Miasta Racibórz

Ogłoszenie płatne