środa, 27 stycznia 2021

imieniny: Angeliki, Przybysława, Ilony

RSS

Dariusz Polowy: 1 grudnia 2021 roku Racibórz będzie mieć kryte lodowisko

23.09.2020 12:19 | 16 komentarzy | żet
Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 12:49

TEKST AKTUALIZOWANY

Prace budowlane mają ruszyć wiosną przyszłego roku i kosztować 4 - 4,8 mln zł. Prezydent Raciborza apeluje do raciborzan, aby naciskali na swoich radnych, by ci zgodzili się na wprowadzenie do przyszłorocznego budżetu tej inwestycji.

Dariusz Polowy: 1 grudnia 2021 roku Racibórz będzie mieć kryte lodowisko
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Do lodowiska nie trzeba będzie dopłacać?

Kryte lodowisko ma mieć wymiary od 20-25 metrów na 40-50 metrów. Prezydent Raciborza Dariusz Polowy zapowiada, że obiekt ma być samowystarczalny ekonomicznie.

Wzorem dla raciborskiej inwestycji ma być lodowisko, które w 2017 roku zostało uruchomione w Ostrowcu Wielkopolskim. - Tamtejsze lodowisko nie wymaga dopłat z budżetu i cieszy się ogromną frekwencją. Generuje zysk na poziomie 100 tys. zł rocznie. Zamierzam skorzystać z ich wzorców, ale wprowadzam kilka innowacji, które będa korzystne dla mieszkańców Raciborza. Nie zgodzę się na budowę lodowiska, które mogłoby kosztować nawet 18 mln zł - powiedział Dariusz Polowy 23 września podczas zorganizowanej w magistracie konferencji prasowej.

Projekt, przetarg i budowa w ekspresowym tempie

Wkrótce ma zostać wykonana dokumentacja projektowa przedsięwzięcia. Kolejnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu na wykonanie inwestycji. Prace budowlane mają ruszyć wiosną 2021 roku, a samo lodowisko ma zostać otwarte 1 grudnia 2021 r. Szacunkowy koszt realizacji to 4 - 4,8 mln zł. Prezydent Raciborza zamierza sfinansować budowę w oparciu o Fundusz Inwestycji Samorządowych oraz inne źródła.

Prezydent Raciborza oświadczył, że woli wybudować nowe lodowisko na gruzach istniejącego lodowiska Piastor, które jest przestarzałe, a jego ciągłe naprawy obciążały budżet miasta w minionych latach. - To było czyste marnotrawstwo - stwierdził D. Polowy.

Gruba tafla, opaski jak w aquaparku i dach z materiału

Przed głównym wejściem na lodowisko zostanie dobudowany plac parkingowy. Zaraz za parkingiem znajdować się będzie budynek z punktem obsługi klientów. To właśnie w nim będzie można skorzystać z szatni, wypożyczalni łyżew, sanitariatów. Koszt wypożyczenia łyżew ma być niewielki.

Na piętrze obiektu zostanie urządzona przeszklona kawiarnia z widokiem na taflę lodowiska. Sama tafla lodowiska ma być grubsza niż na podobnych obiektach w naszym regionie, tak aby do minimum skrócić czas konieczny na naprawę lodu.

Nowością, która będzie odróżniać raciborskie lodowisko od podobnych obiektów w regionie, będzie brak sztywnych godzin wejścia. Lodowisko będzie działać na podobnej zasadzie jak kryta pływalnia H2OStróg - klienci otrzymają opaski, które będą ewidencjonować czas spędzony na ślizgawce. Jeśli spędzimy na lodowisku więcej czasu niż zakładaliśmy, wówczas przy wyjściu dopłacimy za dodatkowe minuty. - Dzięki temu uniknie się tłoku o każdej pełnej godzinie jeżdżenia, co również jest często spotykanym problemem na okolicznych lodowiskach - wyjaśnił Dariusz Polowy.

Oprócz tego obiekt będzie posiadał salę do organizacji imprez okolicznościowych, tak więc będzie możliwość zorganizowana np. urodzin na lodowisku.

Lodowisko będzie działać w okresie od listopada do marca. Po sezonie obiekt ma być miejscem spotkań dzieci i młodzieży, znajdą się w nim zjeżdżalnie i inne atrakcje.

Zadaszenie lodowiska ma być wykonane ze specjalnego materiału, którego trwałość szacuje się na dziesięć lat. Prezydent Raciborza podkreśla, że ów materiał nie jest główną pozycją w kosztorysie inwestycji. Jednocześnie całość ma zostać tak zaprojektowana, aby na zadaszeniu nie zbierała się woda oraz śnieg (tak jak działo się to w ostatnim czasie na krytej hali ZSOMS w Raciborzu).

Apel do mieszkańców

- Decydując się na budowę lodowiska mam na względzie dobro, ale również realne potrzeby mieszkańców Raciborza, którzy teraz muszą korzystać z tego typu obiektów w różnych ościennych miejscowościach - dodał D. Polowy.

Inicjatywa budowy lodowiska będzie musiała zostać przegłosowana przez radę miasta, stąd apel prezydenta do mieszkańców, "aby dopingowali swoich radnych", by ci zgodzili się na budowę lodowiska w kształcie proponowanym przez prezydenta.

W galerii publikujemy zdjęcia lodowiska w Ostrowcu Wielkopolskim, na którym ma wzorować się Racibórz.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza