Niedziela, 7 marca 2021

imieniny: Pawła, Tomasza, Felicyty

RSS

Jak zabezpieczyć partnera na wypadek swojej śmierci?

26.09.2020 07:00 | 0 komentarzy | red

Problem dotyczy osób, które nie pozostają w związku małżeńskim.

Jak zabezpieczyć partnera na wypadek swojej śmierci?
Natalia Lewandowska-Fac
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak zabezpieczyć swojego partnera na wypadek śmierci, kiedy nie pozostaje się w związku małżeńskim?

Cóż, zgodnie obowiązującymi przepisami pozycja osoby nie pozostającej w związku małżeńskim jeśli chodzi o sprawy spadkowe jest dużo gorsza niż w przypadku małżonków. W polskim prawie gdy umiera np. mąż to z mocy ustawy dziedziczy po nim żona i dzieci. Ale jeśli umiera partner, z którym kobieta pozostawała przez wiele lat w związku to nie należy jej się nic. Warto mieć tego świadomość, aby móc zabezpieczyć taką osobę. Bezczynność w tej sytuacji może „dużo kosztować partnera”. Jedyną formą zabezpieczenia na wypadek śmierci pozostaje testament, na podstawie którego partner odziedziczy spadek. Może być odręczny lub notarialny. Można oczywiście również za życia darować część lub cały majątek takiej osobie, ale w tym artykule mowa o zabezpieczeniu na wypadek śmierci więc nie będę kontynuować tego tematu.

Czy testament całkowicie zabezpiecza partnera?

Niestety nie. Jeśli żyją osoby uprawnione do zachowku, np. dzieci czy zdarza się także że małżonka, jeśli zmarły partner przed wejściem w nowy związek nie rozwiódł się, to osoby te mogą wystąpić z roszczeniem o zachowek. Warto także pamiętać, że zupełnie inna jest sytuacja małżonka i partnera/partnerki jeśli chodzi o podatek od spadku. Małżonek jeśli złoży w Urzędzie Skarbowym odpowiedni formularz będzie zwolniony z podatku od spadku. Partner/partnerka będą musieli taki podatek zapłacić.

Warto przemyśleć powyższe zagadnienia i zabezpieczyć partnera na wypadek swojej śmierci.

Natalia Lewandowska-Fac - radca prawny, mediator


Masz problem prawny? Pisz:redakcja@nowiny.pl

ZAPYTAJ PRAWNIKA to cykl Nowin Raciborskich publikowany co tydzień na łamach gazety. TUTAJ można znaleźć inne zagadnienia omówione przez panią mecenas.