Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Chcą przywrócić na naszym terenie kuropatwy

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Koło Łowieckie Róg wypuściło w swoim obwodzie łowieckie do środowiska naturalnego kuropatwy.

Chcą przywrócić na naszym terenie kuropatwy

POWIAT Akcja wypuszczenia kuropatw miała miejsce 10 września. Myśliwi z KŁ „Róg” wpuścili w swoim obwodzie łowieckim 100 kuropatw w ramach programu reintrodukcji tego gatunku na teranie gmin Godów, Gorzyce i Wodzisław Śląski. Jest to już druga taka akcja KŁ Róg – pierwsze kuropatwy wypuszczono w 2019 r. Wtedy do środowiska wypuszczono również 100 sztuk.

Kuropatwa jest przedstawicielem rodziny kurowatych (bażantowatych) i rzędu grzebiących (kuraków). Jak podkreślają myśliwi, jest rodzimym gatunkiem w przeciwieństwie do bażanta pochodzącego z Azji. Kuropatwy od wieków były nieodłącznym elementem krajobrazu rolniczego. Obecność tego coraz mniej licznego i niedocenianego, również pod względem estetycznym, przedstawiciela kuraków jest bardzo ważna w równowadze ekologicznej pól i łąk.

Proces przywracania tego ginącego gatunku jest trudny, wymaga wytrwałości i cierpliwości, bo efekty są widoczne często po wielu latach. Kuropatwa zmniejszyła swoją liczebność w Polsce i na wielu obszarach Europy. Preferuje mozaikę pól, łąk, ściernisk i nieużytków z miedzami, jednak taka struktura upraw jest obecnie rzadko spotykana. – Człowiek zmienił środowisko. Kiedyś uprawy były drobne i różnorodne, były miedze między polami uprawnymi, które są naturalnymi siedliskami kuropatw. Mimo to uważam, że kuropatwa ma szansę utrzymać się w naszym powiecie, dlatego chcemy by znów się tu pojawiła – mówił nam w lipcu tego roku Franciszek Lichtorowicz z KŁ Róg. Zmiany struktury upraw i intensyfikacja rolnictwa ze stosowaniem środków owadobójczych i herbicydów to obecnie największy czynnik obniżający liczebność, drugim jest drapieżnictwo zarówno naturalnych drapieżników jak lis, jak i inwazyjnych np. jenot. Kuropatwom zagrażają również wałęsające się psy i koty.

Kuropatwa jest gatunkiem stadnym, żyjącym w grupach po kilka–kilkanaście osobników. Jedynie w porze lęgowej, od lutego do końca lipca, ptaki przebywają w parach i są terytorialne. Pożywienie dorosłych kuropatw stanowią nasiona i drobne rośliny łąkowe, młode źdźbła traw i zbóż. U piskląt ok. 50% pokarmu stanowią owady i ich larwy. W miejscach bytowania ważne jest dla kuropatwy występowanie miejsc piaszczystych, które wykorzystuje jako kąpieliska i żwir, który połyka jako gastrolity ułatwiające jej trawienie pokarmu roślinnego.

Dodajmy, że na początku czerwca KŁ Róg wypuściło do środowiska naturalnego w naszym powiecie 120 sztuk bażanta.

(art)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].