Piątek, 7 maja 2021

imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy

RSS

Ponowne wybory w Górkach Śląskich. Czy tym razem dojdą do skutku?

25.09.2020 07:00 | 0 komentarzy | mad

Wojewoda Jarosław Wieczorek wydał zarządzenie w sprawie powtórzenia wyborów uzupełniających do Rady Gminy Nędza w okręgu wyborczym nr 4*. To drugie już podejście do wyboru radnego z tego okręgu po tym, jak zrezygnował dotychczasowy reprezentant tej części sołectwa w radzie gminy.

Ponowne wybory w Górkach Śląskich. Czy tym razem dojdą do skutku?
Posiedzenie rady gminy Nędza w czasie epidemii koronawirusa (fot. arch. Nowiny.pl)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rezygnacja Denisa Cyfki z funkcji radnego powoduje przeprowadzenie ponownych wyborów w Górkach Śląskich. Na podstawie Kodeksu Wyborczego, w przypadku wygaśnięcia mandatu radnego rady gminy w gminie liczącej do 20 000 mieszkańców, wojewoda zarządza wybory uzupełniające. D. Cyfka z funkcji radnego zrezygnował pisemnie 4 lutego. Komisarz wyborczy postanowienie w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia jego mandatu wydał 12 lutego.

Pierwszy termin wyborów w Górkach Śląskich w okręgu numer 4 zaplanowano na 17 maja. Do głosowania jednak nie doszło, bo nikt nie zgłosił chęci, aby zostać radnym. Wówczas komisarz wyborczy w Bielsku-Białej Natalia Włoch-Kliś informowała w obwieszczeniu, że wybory zostaną powtórzone. Wojewoda Jarosław Wieczorek zarządził je na 22 listopada.

To czy tym razem będzie ktoś chętny wypełniać mandat radnego w okręgu numer 4, okaże się niedługo. Do 28 września jest czas, aby zawiadomić komisarza o utworzeniu komitetu wyborczego oraz o zamiarze zgłaszania kandydata na radnego. Brak zainteresowania mieszkańców z tego okręgu może jednak dziwić, bo przy wyborach samorządowych w 2018 roku o mandat radnego z tego okręgu starało się aż trzech kandydatów: Denis Cyfka, Zdzisław Walkiewicz i Jan Francus (radny poprzedniej kadencji).

(mad)

*Okręg numer 4 obejmuje ulice: Astrów, Basenową, Bogunicką, Brzozową, Leśną, Nad koleją i Za lasem. Dodajmy, że Górki Śląskie złożone są z dwóch okręgów wyborczych. Okręg nr 3 obejmuje ulice: Jasną, Ofiar Oświęcimskich, Rudzką oraz Nową a reprezentantem tego obszaru jest radny Henryk Postawka.

Ludzie:

Denis Cyfka

Denis Cyfka

Były radny gminy Nędza.

Jarosław Wieczorek

Jarosław Wieczorek

Wojewoda Śląski

Zdzisław Walkiewicz

Zdzisław Walkiewicz

Radny gminy Nędzy