Sobota, 24 października 2020

imieniny: Marcina, Rafała, Arety

RSS

Prezydent Raciborza znowu chwycił za łopatę. Ruszyła budowa nowego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych

22.09.2020 12:40 | 1 komentarz | żet, ma.w

Rządzący Raciborzem Dariusz Polowy oraz inżynier budowy Marcin Kuźnik z firmy Borbud dokonali symbolicznego wbicia łopaty pod budowę nowego PSZOK-a.

Prezydent Raciborza znowu chwycił za łopatę. Ruszyła budowa nowego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych
Prezydent Raciborza Dariusz Polowy na placu budowy nowego PSZOK-a.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

We wtorek 22 września rozpoczęto pierwszy etap budowy nowego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Raciborzu. Inwestycja powstaje na terenie Przedsiębiorstwa Komunalnego na Płoni (ul. Kaspra Adamczyka 10). Wykonawcą pierwszego etapu jest wyłonione w drodze przetargu przedsiębiorstwo Borbud. W zamian za wykonanie inwestycji raciborska firma otrzyma 1,123 mln zł. Prace powinny zostać zakończone 30 czerwca 2021 r. Miasto pozyskało na ten cel dofinansowanie w wysokości 1 mln zł zł.

PSZOK to miejsce, w którym mieszkańcy mogą oddać odpady, których nie obejmuje standardowa zbiórka, takie jak meble, gruz czy odpady niebezpieczne (zawierające oleje, farby, smary, detergenty itd.). - To bardzo ważne, żeby gmina miała kontrolę nad kluczowymi elementami zagospodarowania odpadów komunalnych. Dzięki temu nie wpadniemy w pułapkę monopolisty, który mógłby narzucać warunki, a mieszkaniec byłby zmuszony płacić za usługi więcej niż cena rynkowa - mówi Dariusz Polowy.

Prezydent Raciborza zwraca uwagę, że obecny PSZOK funkcjonuje na terenie bazy Przedsiębiorstwa Komunalnego w Raciborzu i jego godziny otwarcia są uzależnione od pracy samego PK. Na miejscu trzeba też uważać, aby nie doprowadzić do kolizji z pojazdami PK. Ogranicza to dostępność PSZOK-a dla mieszkańców i obniża komfort korzystania z obiektu. Włodarz zapowiada, że wraz z oddaniem nowego PSZOK-a komfort korzystania z obiektu ulegnie znacznej poprawie.

Choć prac nad budową nowego PSZOK-a dopiero rozpoczęto, władze już planują rozbudowę obiektu. Drugi etap inwestycji zakłada budowę hydroforni z częścią magazynową i techniczną. Szacunkowy koszt realizacji przedsięwzięcia to 2,2 mln zł. Gmina wnioskuje o dofinansowanie w wysokości 1,258 mln zł.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza