Wtorek, 27 lipca 2021

imieniny: Natalii, Aureliusza, Jerzego

RSS

Teresa Glenc i Michał Woś przeciwko "Piątce dla zwierząt". Czy to koniec rządów Zjednoczonej Prawicy?

18.09.2020 10:04 | 27 komentarzy | art
Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 14:26

W wieczornym bloku głosowań Sejm przyjął budzącą kontrowersje nowelizację ustawy o ochronie dla zwierząt. „Piątkę dla zwierząt” poparło 356 posłów. Przeciw zagłosowało 75 posłów, 18 wstrzymało się od głosu. Wśród głosujących przeciw byli posłowie związani z naszym regionem: Michał Woś i Teresa Glenc

Teresa Glenc i Michał Woś przeciwko "Piątce dla zwierząt". Czy to koniec rządów Zjednoczonej Prawicy?
Poseł Teresa Glenc jest jednym z 38 posłów PiS, którzy zagłosowali przeciw tzw. Piątce dla zwierząt. Fot. youtube.com
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Sprzeciw Ministra Środowiska Michała Wosia wobec ustawy złożonej przez PiS nie jest jednak wielkim zaskoczeniem. Michał Woś jest posłem Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry, a ta zapowiedziała, że nie poprze tzw. "Piątki dla zwierząt". Natomiast Teresa Glenc jest posłanką PiS, i jako jedna z 38 posłów Zjednoczonej Prawicy zagłosowała przeciw ustawie. 

Głosowanie koalicjantów PiS ze Zjednoczonej Prawicy, a także części posłów PiS przeciwko "Piątce dla zwierząt" zatrzęsło polityczną sceną. Takiego kryzysu Zjednoczona Prawica nie przeżywała, odkąd w 2015 r. objęła rządy. Ze strony PiS płyną sygnały o końcu koalicji Zjednoczonej Prawicy i możliwych przedterminowych wyborach, albo o rządzie mniejszościowym. 

"To nie jest koniec świata, a koniec koalicji i prawdopodobnie rząd mniejszościowy” – komentował na antenie RMF FM Marek Suski wczorajszą niesubordynację koalicjantów Prawa i Sprawiedliwości – posłów Solidarnej Polski i Porozumienia – podczas głosowania nad nowelą ustawy ws. ochrony zwierząt. „Uważam, że nasi byli koalicjanci powinni pakować już biurka” – dodaje.

Z kolei, zgodnie z oświadczeniem rzeczniczki PiS Anity Czerwińskiej, w sprawie posłów klubu PiS, którzy głosowali przeciw noweli ustawy o ochronie zwierząt, podjęte zostaną decyzje zgodnie ze statutem partii. - Zgodnie z zapowiedzią będą podjęte decyzje i rozstrzygnięcia zgodnie ze statutem partii - powiedziała Czerwińska, cytowana przez portal Wpolityce.pl

Pytania o powody głosowania przeciw wzbudzającej kontrowersje "Piątce dla zwierząt" oraz o spodziewane konsekwencje ze strony partii PiS, wysłaliśmy do poseł Teresy Glenc. Czekamy na odpowiedź. 


Aktualizacja

Jak podał na twitterze Krzysztof Sobolewski, przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS, Teresa Glenc i 13 innych posłów PiS zostało zawieszonych w prawach członka partii przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. 


Co to tzw. "Piątka dla zwierząt"?

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt wprowadza między innymi zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika. Nowela przyznaje prawo do rekompensaty z budżetu państwa z tytułu zaprzestania chowu lub hodowli zwierząt futerkowych. Przepisy dotyczące zakazu hodowli zwierząt na futra mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy od ogłoszenia noweli. Zgodnie z nowelą, ubój rytualny ma być możliwy tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych. Nowelizacja wprowadza też zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych i usuwa cyrki z listy podmiotów, które mogą sprowadzać zwierzęta z zagranicy. Nowe przepisy zakazują trzymania zwierząt domowych na uwięzi na stałe oraz używania kolczatek, zaś w przypadku tymczasowego uwiązania długość uwięzi musi wynosić minimum 6 metrów i zapewniać zwierzęciu korzystanie z powierzchni co najmniej 20 mkw. Nowela zabrania trzymania zwierząt domowych na uwięzi dłużej niż 12 godzin w ciągu doby. Nowelizacja określa również warunki trzymania zwierząt w kojcu, w zależności od wysokości zwierzęcia w kłębie. Dla zwierząt o wysokości do 50 cm w kłębie, powierzchnia kojca nie może wynosić mniej niż 9 mkw. W przypadku zwierząt o wysokości od 51 do 66 cm w kłębie, powierzchnia kojca musi wynosić co najmniej 12 mkw. Powyżej 66 cm wysokości zwierzęcia w kłębie, powierzchnia kojca nie może wynosić mniej niż 15 mkw.

Krytycy ustawy wskazują na to, że likwiduje ona polski przemysł futerkowy. Oznacza likwidację wielu polskich hodowli, wzrost bezrobocia i w efekcie wielomilionowe straty. Wzrosnąć ma też rola organizacji zajmujących się ochroną zwierząt, co może prowadzić do nadużywania przez nich swej roli. 

Ludzie:

Michał Woś

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości

Teresa Glenc

Teresa Glenc

Poseł na Sejm