Niedziela, 25 października 2020

imieniny: Darii, Wilhelminy, Sambora

RSS

„Sercem malowane” – obrazy na szkle Zbigniewa Micherdzińskiego

15.09.2020 14:25 | 0 komentarzy | EK

Miejski Ośrodek Kultury w Jastrzębiu-Zdroju został beneficjentem programu „Kultura w sieci” realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury, od którego otrzymał dotację na realizację zadania „Wirtualne spotkania z kulturą”.

„Sercem malowane” – obrazy na szkle Zbigniewa Micherdzińskiego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przypominamy, że do końca września m.in. na kanale YouTube MOK Jastrzębie-Zdrój będą pojawiały się filmy skupione wokół czterech tematów – lokalna historia, lokalne zwyczaje i obyczaje doroczne, lokalni artyści i ich twórczość, nasze wystawy.

Serdecznie zapraszamy do oglądania i choć wirtualnego uczestnictwa w kulturze!

„Sercem malowane” to ekspozycja czasowa, na której zaprezentowano kilkanaście obrazów namalowanych przez Zbigniewa Micherdzińskiego. Artysta urodził się w Żywcu i już od najmłodszych lat rozwijał swoje zdolności plastyczne, uczęszczając do Domu Kultury na zajęcia prowadzone przez Karola Gołka. Tam zetknął się z ceramiką, grafiką, haftem i malarstwem na szkle. Już wtedy uczestniczył w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach plastycznych.

Od 1975 r. Zbigniew Micherdziński pracuje w Regionalnym Ośrodku Kultury w Bielsku-Białej. Zajmuje się organizacją wystaw, targów, kiermaszów oraz promocją szeroko rozumianej sztuki ludowej.

W swoim malarstwie stara się łączyć wiedzę zawodową z elementami nawiązującymi do twórczości ludowej. Jego ulubionymi i często powtarzanymi motywami są anioły, wizerunki Matki Boskiej i wybrani święci, jak św. Franciszek, czy św. Jerzy walczący ze smokiem. Stara się nie kopiować wzorów od innych twórców. Jego Madonny, dzięki nietypowym atrybutom (żywieckie kwiatki, stryszawskie koniki i ptaszki) nabierają lokalnego charakteru.

Aby podtrzymać ten zanikający rodzaj twórczości, jakim jest malarstwo na szkle, artysta prowadzi zajęcia m.in. w macierzystej placówce w ramach Beskidzkiej Szkoły Folkloru, w jednostkach kultury w Żywcu, czy w Letniej Szkole Folkloru w Milówce.

Za swoje osiągnięcia otrzymał wiele nagród i odznaczeń m.in. Zasłużony Działacz Kultury (2000), Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2006), Nagroda Specjalna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009), Złota Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Śląskiego (2010).

Więcej informacji na youtube:

Tekst sponsorowany